czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

Zapis relacji

Wojna w Strefie Gazy. Izrael zaatakował "strefę humanitarną"

Z relacji dziennikarzy i świadków wynika, że izraelskie czołgi przejęły kontrolę nad rondem al-Awda w Rafah na południu Strefy Gazy.

28 maja 2024 o 14:36

Wojna w Strefie Gazy. Izrael zaatakował "strefę humanitarną"

x.com

Z relacji dziennikarzy i świadków wynika, że izraelskie czołgi przejęły kontrolę nad rondem al-Awda w Rafah na południu Strefy Gazy. Rondo to znajduje się około 500 metrów od granicy z Egiptem.

Miejscowi urzędnicy twierdzą, że w ciągu nocy w Rafah zginęło co najmniej 16 osób, a we wtorek odnotowano dodatkowe 21 zgonów w obozie dla uchodźców.

Rafah jest obecnie schronieniem dla setek tysięcy osób wysiedlonych z innych części Strefy Gazy. W niedzielę izraelski atak lotniczy spowodował śmierć 45 osób w obozie dla uchodźców, co Izrael nazwał „tragicznym nieszczęściem”.

Hiszpania, Irlandia i Norwegia oficjalnie uznały we wtorek niepodległość Palestyny, wbrew ostremu sprzeciwowi ze strony Izraela.

Po ataku przeprowadzonym przez Hamas na południowym terytorium Izraela 7 października, kraj ten rozpoczął kampanię militarną w Strefie Gazy, mającą na celu wyeliminowanie organizacji. Mówi się, że od początku konfliktu zginęło co najmniej 36 090 osób.

Zapis relacji
23 dni temu(edytowano)
Podsumowanie wydarzeń w Strefie Gazy z dnia 28 maja 2024 r.

Izraelskie czołgi przejęły kontrolę nad rondem al-Awda, istotnym dla miasta obszarem, na terenie którego znajdują się główne banki, instytucje rządowe, firmy i sklepy. Działania wojskowe są następstwem serii brutalnych incydentów w regionie.

Resort Zdrowia kierowany przez Hamas donosi, że w wyniku ataku na obóz dla uchodźców w zachodniej części Rafah zginęło 21 osób, a 64 zostały ranne. Siły Obronne Izraela (IDF) zaprzeczyły jednak, jakoby przeprowadziły dzisiejszy atak na strefę humanitarną Al-Mawasi.

Sytuacja ta ma miejsce po przeprowadzonym w zeszłą niedzielę śmiercionośnym nalocie Sił Obronnych Izraela w mieście Rafah, w wyniku którego zginęło co najmniej 45 Palestyńczyków. Izraelskie wojsko określiło niedzielny incydent jako „tragiczny wypadek”, co spotkało się ze sprzeciwem na arenie międzynarodowej.

Członkowie izraelskiego rządu oświadczyli, że broń składowana w pobliżu obozu może być przyczyną pożaru, jednakże jest „zbyt wcześnie, aby ustalić” jego dokładną przyczynę. Daniel Hagari, rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF), stwierdził, że amunicja użyta w ataku nie mogła sama doprowadzić do tak dużego pożaru.

Z kolei Hiszpania, Irlandia i Norwegia oficjalnie uznały niepodległość państwa palestyńskiego, wywołując tym samym ostrą krytykę ze strony Izraela.

23 dni temu
Izrael zaprzecza, jakoby dokonał ataku na "obóz dla uchodźców"

Siły Obronne Izraela zaprzeczają, jakoby ich celem był obóz al-Mawasi w mieście Rafah. Wcześniej resort zdrowia kierowany przez Hamas informował, że atak na obóz dla uchodźców w zachodniej części Rafah doprowadził do 21 ofiar śmiertelnych i 64 osób rannych.

"W rzeczywistości, wbrew ostatnim doniesieniom, Siły Obronne Izraela nie zaatakowały strefy humanitarnej w Al-Mawasi" - poinformowano w krótkim oświadczeniu w serwisie X.

23 dni temu
Palestyńskie władze: "Ten incydent to masakra"

Według resortu zdrowia kierowanego przez Hamas, dzisiejszy atak w mieście Rafah na południu Strefy Gazy spowodował śmierć 21 osób, zaś 64 zostały ranne. Rzecznik palestyńskiej administracji, Nabil Abu Rudeineh, opisał incydent jako „masakrę”, o czym poinformowała agencja prasowa Wafa.

23 dni temu(edytowano)
Kolejny atak na "strefę bezpieczeństwa"

Zdaniem przedstawicieli służby zdrowia w Strefie Gazy, izraelskie ataki lotnicze skierowane przeciwko obozowi namiotowemu w strefie ewakuacyjnej na zachód od Rafah spowodowały śmierć co najmniej 21 osób. Po raz pierwszy Izraelczycy zaatakowali czołgami centralne dzielnice Rafah.

Jak informują świadkowie, w Rafah brakuje szpitali, więc ranni i zmarli trafiają do szpitali polowych Międzynarodowego Korpusu Medycznego, jednakże brak karetek pogotowia i paliwa uniemożliwiają transport rannych.

Od blisko miesiąca do Strefy Gazy nie docierają żadne dostawy, co według miejscowych pogarsza katastrofalną już sytuację.

23 dni temu
Są pierwsze ustalenia w sprawie niedzielnego ataku na obóz dla uchodźców

Izraelskie wojsko bada możliwość, że niedzielny nalot izraelskiego wojska w Rafah doprowadził do pożaru w pobliskim kompleksie składującym broń, który następnie wywołał pożar w obozie namiotowym dla przesiedlonych Palestyńczyków, co spowodowało śmierć kilkudziesięciu osób.

Daniel Hagari, rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF), stwierdził, że amunicja użyta w ataku nie mogła sama doprowadzić do tak dużego pożaru.

Sprecyzował, że celem ataku był budynek, w którym odbywało się spotkanie dwóch wysokich rangą dowódców Hamasu, a obiekt znajdował się poza wyznaczoną strefą humanitarną.

23 dni temu
Hiszpania, Irlandia i Norwegia uznają niepodległość Palestyny

Hiszpania, Irlandia i Norwegia oficjalnie uznały we wtorek niepodległość Palestyny, wbrew ostremu sprzeciwowi ze strony Izraela. Decyzja ta została podjęta dopiero po siedmiu miesiącach trwającego w Strefie Gazy wzmożonego konfliktu, w efekcie którego Izrael stał się coraz bardziej odizolowany na arenie międzynarodowej.

Rządy w Madrycie, Dublinie i Oslo, przystępując do ponad 140 ze 193 państw członkowskich ONZ uznających istnienie państwa palestyńskiego, mają na celu zwiększenie wysiłków na rzecz zawieszenia broni w trwającym obecnie konflikcie między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy.

Więcej informacji tutaj.

23 dni temu
Śmierć 45 osób po izraelskim nalocie na obóz palestyńskich uchodźców

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia Hamasu, co najmniej 45 osób, w tym kobiety i dzieci, straciło życie w wyniku izraelskiego nalotu na obóz dla przesiedlonych Palestyńczyków w Rafah, mieście położonym w południowej części Strefy Gazy.

Siły Obronne Izraela (IDF) potwierdziły atak powietrzny, informując, że jego celem było zabicie dwóch wysokich rangą przedstawicieli Hamasu. Przyznały jednak, że atak i wynikający z niego ostrzał mogły zaszkodzić cywilom i obecnie analizują te doniesienia.

Atak ten nastąpił zaledwie kilka godzin po tym, jak Hamas wystrzelił osiem rakiet z Rafah w kierunku Tel Awiwu, przeprowadzając pierwszy taki atak na centralne miasto Izraela od stycznia.

Więcej informacji tutaj.

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również