czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

Hiszpania, Irlandia i Norwegia uznają niepodległość Palestyny

Hiszpania, Irlandia i Norwegia oficjalnie uznały we wtorek niepodległość Palestyny, wbrew ostremu sprzeciwowi ze strony Izraela.

28 maja 2024 o 12:25

Hiszpania, Irlandia i Norwegia uznają niepodległość Palestyny

www.regjeringen.no

Hiszpania, Irlandia i Norwegia oficjalnie uznały we wtorek niepodległość Palestyny, wbrew ostremu sprzeciwowi ze strony Izraela. Decyzja ta została podjęta dopiero po siedmiu miesiącach trwającego w Strefie Gazy wzmożonego konfliktu, w efekcie którego Izrael stał się coraz bardziej odizolowany na arenie międzynarodowej.

Rządy w Madrycie, Dublinie i Oslo, przystępując do ponad 140 ze 193 państw członkowskich ONZ uznających istnienie państwa palestyńskiego, mają na celu zwiększenie wysiłków na rzecz zawieszenia broni w trwającym obecnie konflikcie między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy.

„To historyczna decyzja, która ma jeden cel: aby Izraelczycy i Palestyńczycy osiągnęli pokój” - oświadczył hiszpański premier Pedro Sanchez w transmitowanym przez telewizję przemówieniu przed posiedzeniem rządu, które formalnie zatwierdzi ten środek.

Według Sancheza, Hiszpania uzna zjednoczone państwo palestyńskie obejmujące Strefę Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu, ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

Władze Autonomii Palestyńskiej, które posiadają ograniczony samorząd na Zachodnim Brzegu Jordanu będąc pod izraelską okupacją wojskową, z entuzjazmem przyjęły tę decyzję. Hiszpański premier podkreślił, że Hiszpania nie uzna żadnych zmian w granicach sprzed 1967 r., chyba że obie strony wyrażą na to zgodę.

„To jedyny sposób, aby zbliżyć się do tego, co wszyscy uznają za jedyne możliwe rozwiązanie, aby osiągnąć pokojową przyszłość, czyli państwo palestyńskie, które żyje obok państwa izraelskiego w pokoju i bezpieczeństwie” - dodał.

Irlandczycy zobowiązali się również do przekształcenia swojego przedstawicielstwa w Ramallah w ambasadę i mianowania ambasadora. Co więcej, palestyńskie przedstawicielstwo w Irlandii zostanie uznane za ambasadę.

„Obywatele Irlandii wiedzą, że rozwiązanie dwupaństwowe jest jedynym sposobem na zapewnienie pokoju i stabilności ludziom w Izraelu i Palestynie” - oświadczył Premier Irlandii, Simon Harris.

Izrael ostro potępił decyzję władz Hiszpanii, Irlandii i Norwegii, przekonując, że wzmacnia ona pozycję Hamasu, który 7 października przeprowadził atak na Izrael ze Strefy Gazy.

„Sanchez, uznając państwo palestyńskie, współuczestniczysz w podżeganiu do ludobójstwa narodu żydowskiego i zbrodni wojennych” - napisał izraelski minister spraw zagranicznych Israel Katz w serwisie X.

Spośród 27 członków UE, Szwecja, Cypr, Węgry, Czechy, Polska, Słowacja, Rumunia i Bułgaria uznały istnienie państwa palestyńskiego.

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również