Zamach na premiera Słowacji Roberta Fico
Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w wyniku zamachu, do którego doszło, gdy wychodził z posiedzenia rządu w miejscowości Handlova.
Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w wyniku zamachu, do którego doszło, gdy wychodził z posiedzenia rządu w miejscowości Handlova.
Atak nastąpił w środę wieczorem, a sam Fico odniósł pięć ran postrzałowych w brzuch, ramię i nogę. Jak poinformował słowacki minister obrony, poddano go trzyipółgodzinnej operacji i obecnie "walczy o życie".
Domniemany napastnik, który prawdopodobnie działał z pobudek politycznych, został zatrzymany przez policję.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji na żywo. Przez ostatnie godziny na bieżąco informowaliśmy o zamachu na słowackiego premiera Roberta Fico.
Według lekarzy, premier Słowacji Robert Fico jest w stabilnym, niemniej jednak poważnym stanie po tym, jak został kilkukrotnie postrzelony w środę.
Dyrektor szpitala oświadczył, że przebywa on obecnie na oddziale intensywnej terapii po pięciogodzinnej operacji.
Słowackie media podają, że po przeprowadzonej operacji premier Słowacji został umieszczony w stanie śpiączki farmakologicznej.
Robert Fico, słowacki polityk i prawnik, urodzony 15 września 1964 roku w Topolczanach, znany jako założyciel i przywódca partii SMER oraz trzykrotny premier Słowacji.
Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie oraz doktoranckich na Słowackiej Akademii Nauk, skupił się na pracy naukowej, szczególnie w obszarze prawa kryminalnego i praw człowieka.
Jego kariera polityczna rozpoczęła się w latach 90., kiedy to zdobywał mandaty posła do Rady Narodowej, a także reprezentował Słowację na arenie międzynarodowej, między innymi w Parlamencie Europejskim.
W 1999 założył partię socjaldemokratyczną SMER, która w latach późniejszych odniosła sukcesy w wyborach parlamentarnych.
Jako premier Słowacji w latach 2006–2010 i 2012–2018, oraz od 2023 roku, Fico odegrał istotną rolę w polityce kraju.
Jego rządy charakteryzowały się zarówno osiągnięciami, jak i kontrowersjami, zwłaszcza w kontekście relacji z Unią Europejską oraz kwestii praworządności.
Wicepremier Słowacji, Tomas Taraba, z optymizmem wypowiedział na temat stanu zdrowia premiera Roberta Fico. Taraba ostro skrytykował partie opozycyjne za tworzenie negatywnych narracji na temat Fico, wskazując, że takie działania są niedemokratyczne.
Zdradził, że zamach dokonany został przez starszego mężczyznę z niewielkiej odległości, co spowodowało poważne obrażenia - jedna kula miała przejść przez żołądek, a druga trafić w staw.
Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że Fico faktycznie walczy o życie na sali operacyjnej, obecnie jednak zdaniem Taraby jego życiu nie zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo.
W Handlovej na Słowacji policja zatrzymała 71-letniego podejrzanego o zamach na premiera Słowacji Roberta Fico. Napastnik, pochodzący z pobliskiej wioski, miał mieć pozwolenie na posiadanie broni. W mediach społecznościowych pojawiło się także nagranie, na którym mężczyzna przyznał, że zdecydował się na działanie, gdyż "nie zgadza się z polityką obecnego rządu".
Europejscy przywódcy stanowczo zareagowali na zamach na słowackiego premiera Roberta Fico.
Premier Donald Tusk wyraził swoje współczucie bezpośrednio dla premiera Słowacji, z kolei premier Estonii Kaja Kallas zwróciła uwagę na fakt, że zamach był atakiem na samą demokrację.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępił atak i wezwał do podjęcia wysiłków, aby zapobiec normalizacji takiej przemocy.
Minister spraw zagranicznych Irlandii Micheál Martin określił strzelaninę jako "nikczemną" i "lekkomyślną", podkreślając jej bezpośrednie zagrożenie dla demokracji.
Szef NATO Jens Stoltenberg również wyraził swoje poparcie dla Fico i narodu słowackiego, podkreślając solidarność w obliczu takiej tragedii.
Minister obrony Robert Kalinak poinformował, że premier Fico od kilku godzin jest operowany, a jego stan jest "bardzo poważny".
Minister spraw wewnętrznych Matus Sutaj Estok określił pięciokrotne postrzelenie premiera jako motywowany politycznie atak na demokrację.
Estok przypisał przemoc mowie nienawiści w mediach społecznościowych i wezwał do powstrzymania się od reagowania większą nienawiścią.
Zapowiedział zwiększenie ochrony urzędników państwowych i innych narażonych grup, w tym dziennikarzy i osób publicznych.
Estok skrytykował również media za sprzyjanie klimatowi nienawiści i podkreślił ich "społeczną odpowiedzialność" za zwalczanie takich negatywnych zjawisk.
Według relacji świadków, premier Słowacji wyszedł przed Dom Kultury, gdzie odbywało się posiedzenie rządu.
Premier Fico miał wyjść na zewnątrz, aby przywitać się z przebywającymi tam obywatelami, gdy nagle padło kilka strzałów.
Funkcjonariusze ochrony natychmiast zareagowali, podnieśli premiera z ziemi i przenieśli go do samochodu, którym odjechali z nim do szpitala.
Policja szybko otoczyła kordonem całą okolicę, a Dom Kultury został ewakuowany.
O bezpieczeństwo pozostałych członków rządu zadbała ochrona.
Słowacki premier Robert Fico, który został postrzelony przez zamachowca, przechodzi operację w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy, poinformował na wieczornej konferencji prasowej słowacki minister obrony Robert Kaliniak.