czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

Stan premiera Słowacji Roberta Ficy "nie zagraża jego życiu"

"Stan premiera Słowacji Roberta Ficy jest poważny i wymaga intensywnej opieki, ale nie zagraża jego życiu" - poinformował wicepremier i minister obrony Robert Kaliniak.

19 maja 2024 o 10:40

Stan premiera Słowacji Roberta Ficy "nie zagraża jego życiu"

"Stan premiera Słowacji Roberta Ficy jest poważny i wymaga intensywnej opieki, ale nie zagraża jego życiu" - poinformował wicepremier i minister obrony Robert Kaliniak.

Fico przebywa w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy od środy, kiedy to podczas wyjazdowego posiedzenia rządu w Handlovej został kilkukrotnie postrzelony.

Na konferencji prasowej przed szpitalem, Kaliniak powiedział, że premier potrzebuje dużo czasu na powrót do zdrowia. Wyraził nadzieję, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku, jednak podkreślił, że stan zdrowia Ficy pozostaje bardzo poważny.

Zdaniem Kaliniaka, premier wymaga intensywnej opieki i rekonwalescencja zajmie co najmniej kilka tygodni. Obecnie transport premiera nie jest możliwy i pozostanie on w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy.

Wczoraj sąd w Pezinku tymczasowo aresztował Juraja C., który jest oskarżony o ciężkie zranienie premiera Ficy. Juraj C. usłyszał zarzuty zamiaru popełnienia zabójstwa z premedytacją.

Sąd uzasadnił aresztowanie możliwością ucieczki oskarżonego oraz kontynuowania przez niego działalności przestępczej.

Decyzja sądu nie jest ostateczna, a Juraj C. ma prawo odwołać się do Sądu Najwyższego.

Rzeczniczka sądu, Katerina Kudjakova, nie ujawniła, czy oskarżony przyznał się do winy.

Kim jest Robert Fico?

Robert Fico, słowacki polityk i prawnik, urodzony 15 września 1964 roku w Topolczanach, znany jako założyciel i przywódca partii SMER oraz trzykrotny premier Słowacji.

Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie oraz doktoranckich na Słowackiej Akademii Nauk, skupił się na pracy naukowej, szczególnie w obszarze prawa kryminalnego i praw człowieka.

Jego kariera polityczna rozpoczęła się w latach 90., kiedy to zdobywał mandaty posła do Rady Narodowej, a także reprezentował Słowację na arenie międzynarodowej, między innymi w Parlamencie Europejskim.

W 1999 założył partię socjaldemokratyczną SMER, która w latach późniejszych odniosła sukcesy w wyborach parlamentarnych.

Jako premier Słowacji w latach 2006–2010 i 2012–2018, oraz od 2023 roku, Fico odegrał istotną rolę w polityce kraju.

Jego rządy charakteryzowały się zarówno osiągnięciami, jak i kontrowersjami, zwłaszcza w kontekście relacji z Unią Europejską oraz kwestii praworządności.

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również