czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

Rząd wprowadza strefę buforową przy granicy polsko-białoruskiej

Decyzja o utworzeniu strefy buforowej wynika z narastających ataków na funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy i policjantów.

10 czerwca 2024 o 18:33

Rząd wprowadza strefę buforową przy granicy polsko-białoruskiej

fot. Krystian Maj/KPRM

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Czesław Mroczek, ogłosił na antenie TVN24, że w środę zostanie podpisane rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej. Nowe przepisy wejdą w życie w czwartek i będą obowiązywały przez 90 dni.

Strefa buforowa obejmie odcinek ponad 60 km granicy, z czego na około 45 km będzie miała głębokość około 200 metrów. Na odcinkach przechodzących przez rezerwaty i Puszczę Białowieską, strefa będzie sięgać do dwóch kilometrów w głąb terytorium Polski. Wiceminister Mroczek podkreślił, że rozporządzenie ma charakter czasowy i nie przewiduje się jego przedłużenia.

Zgodnie z komunikatem MSWiA, obszar objęty strefą buforową nie będzie obejmował miejscowości ani szlaków turystycznych. Celem jest minimalizacja uciążliwości dla mieszkańców, turystów oraz osób prowadzących działalność zawodową w tych regionach.

Decyzja o utworzeniu strefy buforowej wynika z narastających ataków na funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy i policjantów. Premier Donald Tusk, na konferencji prasowej po wyjazdowym posiedzeniu rządu w Białymstoku, poinformował, że uchwała Rady Ministrów dotycząca sytuacji na wschodniej granicy RP była podstawą do wprowadzenia tego rozporządzenia.

Premier Tusk zaznaczył, że wprowadzenie strefy buforowej ma na celu utrudnienie przemytu nielegalnych migrantów przez granicę oraz poprawę warunków pracy służb granicznych. Wraz z nowymi regulacjami, szef Ministerstwa Obrony przedstawił projekt dotyczący użycia broni przez żołnierzy w sytuacjach obrony granicy, zdrowia, życia lub wolności osobistej.

Nowelizacja ustawy o obronie ojczyzny umożliwia użycie oddziałów Wojska Polskiego na terytorium kraju bez konieczności ogłaszania stanu wyjątkowego czy wojennego. Premier Tusk wyjaśnił, że w przypadkach wymagających natychmiastowego działania, żołnierze będą mieli prawo użyć broni bez ryzyka popełnienia przestępstwa, nawet jeśli w normalnych okolicznościach takie działanie byłoby uznane za naruszenie zasad.

Wprowadzenie strefy buforowej oraz nowe regulacje dotyczące użycia broni mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej i zapewnienie skuteczniejszej ochrony zarówno mieszkańcom terenów przygranicznych, jak i funkcjonariuszom służb strzegących granicy.

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również