czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

Rusza rządowy program leczenia niepłodności metodą in vitro

Rusza długo oczekiwany rządowy program leczenia niepłodności metodą in vitro. Program ma zapewnić parom borykającym się z niepłodnością szerszy dostęp do skutecznych metod leczenia, dając im szansę na posiadanie potomstwa.

1 czerwca 2024 o 11:12

Rusza rządowy program leczenia niepłodności metodą in vitro

fot. Ministerstwo Zdrowia

Dziś wchodzi w życie długo oczekiwany rządowy program leczenia niepłodności metodą in vitro. Program ma zapewnić parom borykającym się z niepłodnością szerszy dostęp do skutecznych metod leczenia, dając im szansę na posiadanie potomstwa.

Program przewiduje pełne dofinansowanie procedur in vitro dla par, które przez co najmniej rok leczyły się z powodu niepłodności. Obejmuje on pary z różnym stanem zdrowia, w tym po raz pierwszy także pacjentów onkologicznych.

Program ma być realizowany do 31 grudnia 2028 roku, z budżetem 500 mln zł rocznie, co daje łącznie 2,5 mld zł na wsparcie leczenia niepłodności w Polsce.

"Program in vitro jest przewidziany na 5 lat, ale będziemy go przedłużać. Przeznaczyliśmy na niego 2,5 mld zł, czyli 500 mln zł rocznie" -powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna w piątek, 31 maja na konferencji prasowej dotyczącej startu programu in vitro. "Zależy nam na tym, aby mogły z niego skorzystać wszystkie pary, które tego potrzebują" - dodała.

Program przewiduje różne limity wiekowe dla kobiet i mężczyzn, w zależności od tego, czy korzystają z własnych komórek rozrodczych czy z dawstwa.

Osoby zainteresowane udziałem w programie powinny skontaktować się z wybraną kliniką leczenia niepłodności, która uczestniczy w programie. Lista klinik biorących udział w programie jest dostępna na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Wprowadzenie rządowego programu leczenia niepłodności metodą in vitro to ważny krok w walce z problemem niepłodności w Polsce. Eksperci szacują, że problem ten dotyka nawet 15% par w wieku rozrodczym.

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również