czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

Prokuratura: Daniel Obajtek zostanie przesłuchany w drugiej połowie czerwca

Termin przesłuchania byłego prezesa Orlenu, Daniela Obajtka, został wyznaczony na drugą połowę czerwca.

3 czerwca 2024 o 13:57

Prokuratura: Daniel Obajtek zostanie przesłuchany w drugiej połowie czerwca

Szczecinianka00/Wikimedia Commons

Termin przesłuchania byłego prezesa Orlenu, Daniela Obajtka, został wyznaczony na drugą połowę czerwca. Informację tę podał Piotr Skiba z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Obajtek, reprezentowany przez swojego pełnomocnika, mecenasa Wojciecha Nartowskiego, przekazał niezbędne pełnomocnictwo do reprezentowania go zarówno przed prokuraturą, jak i sejmową komisją śledczą.

Prokuratura otrzymała pełnomocnictwo oraz adres do korespondencji z Danielem Obajtkiem od sekretarza Państwowej Komisji Wyborczej. Adres ten był już wcześniej znany śledczym, choć wcześniejsze próby dostarczenia korespondencji nie powiodły się. Mecenas Nartowski potwierdził, że doręczenie wezwania na adres jego kancelarii zostało uznane za skuteczne.

Mecenas Nartowski w wywiadzie dla Polsat News zapowiedział złożenie odpowiednich dokumentów do komisji i prokuratury jeszcze w poniedziałek. Wyraził również przekonanie, że nowy kanał komunikacji ułatwi współpracę między stronami oraz pomoże w znalezieniu dogodnych terminów przesłuchań. Nartowski podkreślił, że niechęć do stawiennictwa nie była powodem trudności w organizacji przesłuchania, a raczej kwestie proceduralne i obowiązki Obajtka związane z kandydowaniem do europarlamentu.

Michał Szczerba, szef komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej, poinformował, że Daniel Obajtek został skutecznie wezwany na posiedzenie komisji wizowej, które odbędzie się 5 czerwca o godzinie 15. Wezwanie dostarczone przez policję odebrał pełnomocnik Obajtka, co potwierdza obowiązek stawiennictwa. W przypadku dalszego uporczywego uchylania się od zeznań, komisja zamierza złożyć wniosek o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie byłego szefa Orlenu.

Mecenas Nartowski podkreślił, że jego klient nie uchyla się od przesłuchań z powodu złej woli, lecz z powodu innych obowiązków. Wyraził nadzieję na ucywilizowanie relacji proceduralnych oraz przeprowadzenie rozmów zgodnie z przepisami prawa. Nartowski zapewnił również, że kontakt z prokuraturą został nawiązany, co powinno ułatwić dalsze postępowanie w tej sprawie.

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również