czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

Pierwsze dane o frekwencji. Wybory do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza podała pierwsze dane dotyczące frekwencji w dzisiejszych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

9 czerwca 2024 o 11:41

Pierwsze dane o frekwencji. Wybory do Parlamentu Europejskiego

fot. Robert MEERDING/UE

Państwowa Komisja Wyborcza podała pierwsze dane dotyczące frekwencji w dzisiejszych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na godz. 12, do urn wyborczych udało się 11,66 proc. uprawnionych do głosowania – poinformował przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak. W porównaniu do analogicznego czasu sprzed pięciu lat, kiedy to frekwencja wynosiła 14,39 proc., tegoroczne wybory odnotowują niższy udział wyborców.

Jak oddać ważny głos?

Aby oddać ważny głos w wyborach, należy udać się do lokalu wyborczego z dokumentem tożsamości. W celu prawidłowego oddania głosu, trzeba wpisać znak X w kratkę po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata.

Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli wyborca nie postawi znaku X w żadnej z kratek lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Głosowanie w 27 krajach

W dniach 6-9 czerwca w różnych państwach Unii Europejskiej odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce głosowanie odbywa się 9 czerwca, podczas którego Polacy wybierają 53 europosłów spośród 1020 kandydatów. Co istotne, o jeden mandat ubiega się średnio 19 kandydatów, a kobiety stanowią 47% wszystkich zgłoszonych, z największą reprezentacją na listach Lewicy.

Każdy komitet wyborczy mógł zgłosić w danym okręgu jedną listę kandydatów, liczącą od 5 do 10 osób. Kandydaci mogą startować tylko z jednej listy i w jednym okręgu.

10 maja Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała numery list wyborczych komitetów ogólnopolskich, które zgłosiły swoich kandydatów we wszystkich 13 okręgach w kraju.

  1. Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni-Polskie Stronnictwo Ludowe - lista nr 1

  2. Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość - lista nr 2

  3. Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie - lista nr 3

  4. Komitet Wyborczy Polexit - lista nr 4

  5. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska - lista nr 5

  6. Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica - lista nr 6

  7. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - lista nr 7

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również