czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

ONZ zaakceptowała plan pokojowy USA. Wezwanie do zawieszenia broni w Gazie

Rada Bezpieczeństwa ONZ zagłosowała za poparciem amerykańskiego planu zawieszenia broni między Izraelem a Gazą.

11 czerwca 2024 o 07:09

ONZ zaakceptowała plan pokojowy USA. Wezwanie do zawieszenia broni w Gazie

fot. Angela WEISS/AFP

Rada Bezpieczeństwa ONZ zagłosowała za poparciem amerykańskiego planu zawieszenia broni między Izraelem a Gazą.

Propozycja określa warunki „pełnego i całkowitego zawieszenia broni”, uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas, zwrotu szczątków zabitych zakładników oraz wymiany palestyńskich więźniów.

Czternastu z piętnastu członków Rady Bezpieczeństwa zagłosowało za rezolucją opracowaną przez USA. Rosja wstrzymała się od głosu.

Rezolucja stwierdza, że Izrael zaakceptował propozycję zawieszenia broni i wzywa Hamas do jej przyjęcia.

Oznacza to, że Rada Bezpieczeństwa dołącza do szeregu rządów, a także do grupy G7, czyli najbogatszych państw świata, które popierają trzyczęściowy plan ogłoszony przez prezydenta Joe Bidena 31 maja. Biden opisał go wtedy jako izraelską propozycję zawieszenia broni.

Głosowanie prawdopodobnie zwiększy presję na obie strony, aby pozytywnie odpowiedziały na plan w celu zakończenia konfliktu. Nastąpiło to również krótko po spotkaniu sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena z zagranicznymi liderami, w tym premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, w celu zbudowania poparcia dla umowy pokojowej.

Przedstawiciele Hamasu wydali w poniedziałek oświadczenie, w którym poinformowali, iż akceptują plan "częściowo".

Hamas prawdopodobnie zażąda gwarancji, że plan doprowadzi do trwałego zawieszenia broni i pełnego wycofania Izraela ze Strefy Gazy. Polityczne kierownictwo Hamasu w Dosze nie odpowiedziało jeszcze formalnie na propozycję.

Amerykański plan

Propozycja zakończyłaby się dużym planem odbudowy Gazy, która w dużej mierze została zniszczona w wyniku konfliktu.

Pierwsza faza dotyczy wymiany zakładników i więźniów oraz krótkoterminowego zawieszenia broni.

Druga faza obejmuje „trwałe zakończenie działań wojennych” oraz pełne wycofanie sił izraelskich z Gazy, zgodnie z tekstem amerykańskiego projektu rezolucji.

Trzecia faza koncentruje się na długoterminowych perspektywach dla enklawy i rozpocznie wieloletni plan odbudowy Gazy.

„Hamas mówi, że chce zawieszenia broni” - napisał prezydent USA Joe Biden w serwisie X. „Ta umowa to okazja, by udowodnić, że naprawdę tego chce" - zaznaczył.

Wątpliwości

Wyjaśniając swoje wstrzymanie się od głosu, rosyjski ambasador przy ONZ Wasilij Nebenzia wyraził obawy dotyczące jasności porozumienia i tego, czy Izrael rzeczywiście zaakceptował plan zakończenia operacji wojskowej w Gazie, jak stwierdza rezolucja.

„Biorąc pod uwagę liczne oświadczenia Izraela o przedłużeniu wojny do całkowitego pokonania Hamasu... na co konkretnie zgodził się Izrael?” - pytał Nebenzia.

O co chodzi?

Konflikt rozpoczął się, gdy Hamas zaatakował południowy Izrael 7 października, zabijając około 1200 osób i biorąc około 251 zakładników.

Ministerstwo Zdrowia zarządzane przez Hamas twierdzi, że liczba ofiar śmiertelnych w Gazie przekroczyła 37 000 od czasu, gdy Izrael odpowiedział na atak.

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również