czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

Nie żyje William Anders, amerykański astronauta. Zginął w katastrofie lotniczej

William Anders, amerykański astronauta, inżynier i bohater narodowy, zmarł w wieku 90 lat w wyniku tragicznej katastrofy lotniczej.

8 czerwca 2024 o 11:13

Nie żyje William Anders, amerykański astronauta. Zginął w katastrofie lotniczej

Słynne zdjęcie autorstwa Williama Andersa

fot. William Anders/NASA

William Anders, amerykański astronauta, inżynier i bohater narodowy, zmarł w wieku 91 lat w wyniku tragicznej katastrofy lotniczej. Jego śmierć oznacza koniec pewnej epoki w historii eksploracji kosmosu, w której był jednym z kluczowych uczestników.

Emerytowany astronauta William Anders pilotował samolot samotnie, gdy maszyna spadła u wybrzeży Jones Island, części archipelagu wysp San Juan na północ od Seattle, między Waszyngtonem a wyspą Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Informację o wypadku podał jego syn, Greg. Anders leciał zabytkowym jednosilnikowym samolotem T-34 Mentor, którego był właścicielem.

Muzeum Heritage Flight w pobliżu Burlington w stanie Waszyngton potwierdziło śmierć Andersa w wypadku lotniczym. Szef NASA Bill Nelson złożył hołd Andersowi w mediach społecznościowych, publikując kultowe zdjęcie Ziemi wschodzącej nad księżycowym horyzontem. Nelson napisał, że były pilot Sił Powietrznych "ofiarował ludzkości jeden z najgłębszych darów, jakie może dać astronauta".

William Anders urodził się 17 października 1933 roku w Hongkongu, będąc synem amerykańskiego oficera marynarki wojennej. Jego młodość była przepełniona przeprowadzkami, co wynikało z charakteru pracy jego ojca. Po ukończeniu szkoły średniej, Anders wstąpił na Akademię Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał dyplom inżyniera w 1955 roku.

Jako pilot myśliwca i inżynier, Anders zawsze interesował się technologią i nauką. W 1963 roku został wybrany do trzeciej grupy astronautów NASA, co zapoczątkowało jego karierę w kosmosie.

Najbardziej pamiętnym momentem kariery Andersa była misja Apollo 8, która odbyła się w grudniu 1968 roku. Była to pierwsza misja, która opuściła orbitę Ziemi, okrążyła Księżyc i powróciła bezpiecznie na Ziemię. Anders pełnił rolę pilota modułu księżycowego.

Podczas tej misji Anders wykonał jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii - "Earthrise", które przedstawia wschód Ziemi nad horyzontem Księżyca. Zdjęcie to stało się symbolem ruchu ekologicznego i przypominało ludzkości o kruchości i pięknie naszej planety.

Po opuszczeniu NASA, William Anders pracował na różnych stanowiskach w rządzie oraz sektorze prywatnym. W 1977 roku został przewodniczącym Komisji Energii Atomowej Stanów Zjednoczonych, a później piastował wysokie stanowiska w przemyśle lotniczym i obronnym, w tym w General Electric i Textron.

W 1989 roku Anders przeszedł na emeryturę, poświęcając więcej czasu rodzinie oraz swoim pasjom, takim jak latanie samolotami i żeglarstwo. Był również aktywnym uczestnikiem różnych inicjatyw edukacyjnych, zachęcając młodych ludzi do studiowania nauk ścisłych i technologii.

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również