czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

Klęska koalicji Scholza w wyborach europejskich? Wyniki exit poll

Niedzielne wybory europejskie przyniosły dramatyczną porażkę koalicji niemieckiego kanclerza Olafa Scholza

9 czerwca 2024 o 18:00

Klęska koalicji Scholza w wyborach europejskich? Wyniki exit poll

fot. Kay Nietfeld/POOL/AFP

Niedzielne wybory europejskie przyniosły dramatyczną porażkę koalicji niemieckiego kanclerza Olafa Scholza. Wszystkie trzy partie rządzące w jego gabinecie znalazły się za konserwatystami i skrajną prawicą, co pokazują wyniki exit polls opublikowane przez krajowych nadawców ARD i ZDF.

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), do której należy Scholz, uzyskała najgorszy wynik w swojej historii, zdobywając jedynie 14 procent głosów. Wyprzedziła ich skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) z wynikiem między 16 a 16,5 procent. Zwycięzcą niemieckich wyborów okazali się konserwatyści z bloku CDU-CSU, którzy uzyskali 29,5 procent głosów.

Koalicyjni partnerzy Scholza również nie mają powodów do radości. Zieloni zdobyli jedynie 12-12,5 procent głosów, a liberalna FDP zaledwie 5 procent. Wyniki te pokazują, że wszystkie trzy partie rządzące w Niemczech znalazły się w poważnych tarapatach.

"To bardzo gorzki wynik dla nas" - skomentował Kevin Kuehnert, sekretarz generalny SPD, dodając, że jego partia będzie musiała przeanalizować, co poszło nie tak w mobilizacji wyborców. Jeśli wyniki te się potwierdzą, będą one dodatkowo obciążać już i tak kruchą koalicję Scholza na kilka miesięcy przed wyborami regionalnymi we wschodnich krajach związkowych.

Rząd Scholza jest w kryzysie niemal od momentu objęcia władzy w grudniu 2021 roku. Musiał zmierzyć się z inwazją Rosji na Ukrainę oraz kryzysem energetycznym, który wprowadził Niemcy w recesję.

Niezadowolenie wyborców pozostaje wysokie z powodu różnych kwestii, od ustaw klimatycznych po cięcia budżetowe, a także rosnące obawy dotyczące przestępczości i imigracji. Wyniki wyborów europejskich są więc kolejnym sygnałem, że koalicja Scholza musi pilnie zająć się problemami, które trapią niemieckie społeczeństwo.

Źródło: Informowani.pl / AFP

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również