czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

Jest wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Wosiowi

"Wysłałem do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o uchylenie immunitetu posła Michała Wosia, byłego wiceministra sprawiedliwości. Chodzi o wydatkowanie środków na zakup systemu Pegasus - poinformował minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar.

28 maja 2024 o 14:13

Jest wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Wosiowi

Suwerenna Polska/FB

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że złożył wniosek do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, o uchylenie immunitetu posła Michała Wosia. Jak przekazał podczas konferencji prasowej, wniosek, liczący 28 stron, dotyczy sprawy wydatkowania środków na zakup systemu Pegasus.

Bodnar podkreślił powagę sytuacji, zaznaczając, że decyzja Prokuratora Generalnego jest wynikiem śledztwa dotyczącego finansów Funduszu Sprawiedliwości. Według ministra, sprawa ma ogromną skalę, gdyż wiąże się z nieprawidłowym wydatkowaniem publicznych środków.

"Prokuratura traktuje bardzo poważnie sprawę Funduszu Sprawiedliwości. Mamy do czynienia z aferą na ogromną skalę, gdyż dotyczy wydatkowania publicznych środków" – powiedział Bodnar. Wyjaśnił również, że nie było podstaw prawnych do zakupu oprogramowania Pegasus ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

Zarzuty wobec Michała Wosia dotyczą "nadużycia funkcji przez funkcjonariusza publicznego, nadużycia zaufania i wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach". Minister wyjaśnił, że czyny te są zagrożone karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Wniosek do Bodnara trafił od Prokuratora Krajowego i jest oparty na licznych dowodach, w tym zeznaniach Tomasza Mraza, byłego współpracownika ministra Zbigniewa Ziobry.

Decyzja o uchyleniu immunitetu należy teraz do marszałka Sejmu, który musi skierować wniosek do komisji regulaminowej. Michał Woś, były wiceminister sprawiedliwości i poseł Suwerennej Polski, jest jednym z najbliższych współpracowników Zbigniewa Ziobry. Wobec niego mogą zostać podjęte kroki prawne w związku z zarzutami dotyczącymi nieprawidłowości finansowych i nadużycia funkcji publicznej.

Do sprawy odniósł się premier Donald Tusk. "Jest pierwszy wniosek o uchylenie immunitetu wobec członka zorganizowanej grupy Ziobry. Pierwszy" - napisał premier w serwisie X.

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również