czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

Strefa Gazy. Siły Obronne Izraela odbiły obywatela Polski z rąk Hamasu

W sobotę Siły Obronne Izraela (IDF) przeprowadziły operację, w wyniku której uwolniono czterech zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

8 czerwca 2024 o 12:24

Strefa Gazy. Siły Obronne Izraela odbiły obywatela Polski z rąk Hamasu

fot. Jack GUEZ/AFP

Izraelskie Siły Obronne (IDF) przeprowadziły w sobotę operację, która uwolniła czterech zakładników Hamasu. Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne poinformował, że jednym z uratowanych jest Almog Meir Jan, posiadający podwójne obywatelstwo polsko-izraelskie. "Niesamowita wiadomość!" – podkreślił ambasador.

"Jednym z zakładników bohatersko uratowanych dzisiaj ze Strefy Gazy przez izraelskie siły obronne jest Almog Meir Jan, obywatel Izraela i Polski. Niesamowita wiadomość!" - napisał Jakow Liwne w serwisie X.

Według Associated Press była to największa akcja ratunkowa od początku konfliktu w Gazie w październiku 2023 r. Izraelscy żołnierze przeprowadzili dwa równoległe naloty na cele Hamasu w rejonie al-Nusajrat w środkowej Gazie. Władze Gazy poinformowały, że w wyniku tych działań zginęły dziesiątki osób.

Uratowanymi zakładnikami byli Noa Argamani, Almog Meir Jan, Andrej Kozlov i Shlomi Ziv. Cała czwórka została uprowadzona przez terrorystów Hamasu 7 października podczas festiwalu muzycznego Supernova w pobliżu kibucu Reim. Według wcześniejszych kontroli, stan zdrowia wszystkich uratowanych jest dobry. Zabrano ich do izraelskiego szpitala Tel Haszomer w celu dalszego zbadania.

Podczas październikowego ataku Hamas porwał około 250 osób. Prawie połowę z nich wypuszczono na mocy zawieszenia broni w listopadzie. Według Izraela terroryści nadal przetrzymują ponad 130 zakładników, z których około jedna czwarta prawdopodobnie nie żyje.

Ponad 36 tysięcy ofiar śmiertelnych

Ministerstwo Zdrowia w strefie Gazy, zarządzanej przez Hamas, poinformowało w środę, że w trwającym ponad siedem miesięcy konflikcie z Izraelem zginęło co najmniej 36 586 osób.

Bilans ten obejmuje co najmniej 36 ofiar śmiertelnych w ciągu ostatnich 24 godzin.

Według oświadczenia ministerstwa, od początku wojny, która wybuchła 7 października atakiem bojowników Hamasu na Izrael, w Strefie Gazy rannych zostało 83 074 osób.

Wojna w Strefie Gazy

Konflikt pomiędzy Izraelem a Hamasem, palestyńską grupą zbrojną kontrolującą Strefę Gazy, przerodził się w pełnowymiarową wojnę, kiedy Hamas przeprowadził atak na terytorium Izraela 7 października 2023 roku. Incydent ten miał miejsce dzień po 50. rocznicy wojny Jom Kipur i zakończeniu święta Sukkot.

Izraelskie siły zbrojne przeprowadziły naloty na cele wojskowe, cywilne i placówki humanitarne na terytorium Strefy Gazy. Dodatkowo doszło do starć z bojownikami Hamasu na południu Izraela w początkowej fazie wojny. Pod koniec października 2023 roku Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację lądową w Strefie Gazy.

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również