czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

Eurowybory. Kto już głosuje, a kto jeszcze czeka?

Wkraczamy w trzeci dzień wyborczego maratonu. Wśród krajów, które rozpoczęły głosowanie w wyborach do PE znajdują się Słowacja, Łotwa, Malta i Włochy.

8 czerwca 2024 o 06:30

Eurowybory. Kto już głosuje, a kto jeszcze czeka?

Roberta Metsola, pochodząca z Malty, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego

fot. Martin Agius/UE

Wkraczamy w trzeci dzień wyborczego maratonu. Wśród krajów, które rozpoczęły głosowanie w wyborach do PE znajdują się Słowacja, Łotwa, Malta i Włochy. Swoje lokale wyborcze otworzyli również Czechy, które rozpoczęły głosowanie w piątek po południu.

Na Słowacji oraz Malcie głosowanie rozpoczęło się już o godzinie 7 rano. Lokale wyborcze w tych krajach będą otwarte aż do godziny 22. Na Łotwie głosowanie odbywa się od godziny 9 rano do 20 wieczorem.

We Włoszech głosowanie rozpocznie się dzisiaj o godzinie 15. Dla tych, którzy nie zdążą oddać głosu dziś, przewidziano również możliwość głosowania w niedzielę. W tym dniu lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 rano do 23 wieczorem, co daje dodatkowe 16 godzin na udział w wyborach.

W Czechach wybory trwają już drugi dzień. Lokale wyborcze zostały otwarte w piątek o godzinie 14 i będą ponownie dostępne dla wyborców dziś od 8 rano do 14 po południu.

Holendrzy jako pierwsi rozpoczęli głosowanie już w czwartek, a następnego dnia, w piątek, odbyły się wybory w Irlandii.

Najwięcej krajów przeprowadzi swoje wybory do Parlamentu Europejskiego w niedzielę. Wśród nich są m.in.: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja i Węgry.

Łącznie w wyborach europejskich zostanie wybranych 720 europosłów, z czego 53 przypadnie Polsce. Do udziału w wyborach uprawnionych jest ponad 370 milionów obywateli UE.

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również