czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

x.com/piersmorgan

Donald Trump pierwszym skazanym prezydentem. "Winny wszystkich zarzutów"

Były prezydent USA Donald Trump został skazany za fałszowanie dokumentacji biznesowej we wszystkich 34 zarzutach w trakcie procesu karnego w Nowym Jorku.

31 maja 2024 o 05:38

x.com/piersmorgan

Były prezydent USA Donald Trump został skazany za fałszowanie dokumentacji biznesowej we wszystkich 34 zarzutach w trakcie procesu karnego w Nowym Jorku. Wyrok ten oznacza, że po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych były lub urzędujący prezydent USA został uznany za winnego popełnienia przestępstwa.

Ława przysięgłych, składająca się z 12 członków, deliberowała przez dwa dni zanim wydała jednogłośny werdykt. W ciągu ostatnich sześciu tygodni sąd wysłuchał zeznań 22 świadków, w tym Stormy Daniels, byłej gwiazdy filmów dla dorosłych. Daniels utrzymywała, że miała kontakt seksualny z Trumpem, czemu ten stanowczo zaprzeczał, a proces koncentrował się na płatności dokonanej przez byłego prawnika Trumpa, Michaela Cohena, mającej na celu zmuszenie Daniels do milczenia tuż przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

Rozprawie przewodniczył sędzia Juan Merchan. Po ogłoszeniu wyroku Trump, utrzymując, że jest niewinny, rzucił się na sędziego Merchana, określając go mianem „hańby” i zarzucając mu stronniczość podczas całego postępowania.

Ogłoszenie wymiaru kary w sprawie Trumpa zaplanowano na 11 lipca. Chociaż byłemu prezydentowi może grozić kara więzienia, wielu ekspertów prawnych sugeruje, że grzywna jest bardziej prawdopodobna w tym przypadku.

Do skazania doszło w kluczowym momencie, jako że Trump aktywnie prowadzi kampanię, celem odsunięcia od władzy prezydenta Joe Bidena w nadchodzących wyborach prezydenckich i odzyskanie Białego Domu.

Problemy prawne Trumpa nie ograniczają się tylko do tej sprawy, gdyż w toku są jeszcze trzy inne postępowania karne, z czego żadne nie powinno zakończyć się procesem przed zaplanowanymi na listopad wyborami. Sam Trump nie przyznał się do winy we wszystkich sprawach.

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również