czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

Czwarty lot Starshipa. SpaceX dąży do kolonizacji Marsa

Starship, masywny prototyp rakiety kosmicznej firmy SpaceX, wystartował w czwartek rano na swój czwarty lot testowy.

6 czerwca 2024 o 13:37

Czwarty lot Starshipa. SpaceX dąży do kolonizacji Marsa

fot. SpaceX

Starship, masywny prototyp rakiety kosmicznej firmy SpaceX, wystartował w czwartek rano na swój czwarty lot testowy. Celem tego przedsięwzięcia jest okrążenie połowy globu i wodowanie w Oceanie Indyjskim. Start miał miejsce o godzinie 7:50 rano czasu lokalnego z kosmodromu Starbase w Boca Chica w Teksasie.

Starship, który ma na celu transportowanie zarówno ludzi, jak i ładunków na dalekie odległości, jest centralnym elementem ambitnych planów eksploracji kosmosu przez SpaceX. Jego możliwości przewozowe oraz wielokrotnego użycia mają zrewolucjonizować sposób, w jaki podróżujemy poza Ziemię. W przypadku udanych testów, system ten może znacząco obniżyć koszty misji kosmicznych, jednocześnie zwiększając ich częstotliwość.

Ten lot testowy stanowi ważny krok w rozwoju programu Starship. Wcześniejsze próby zakończyły się niepowodzeniem, ale SpaceX konsekwentnie wprowadza ulepszenia i modyfikacje, dążąc do osiągnięcia pełnej funkcjonalności rakiety.

Starship to dwustopniowy system kosmiczny, składający się z potężnego boostera Super Heavy i statku kosmicznego Starship. Pojazd jest zaprojektowany do wielokrotnego użytku, co ma znacząco obniżyć koszty przyszłych misji kosmicznych.

Elon Musk, założyciel i CEO SpaceX, jest znany z ambitnych wizji dotyczących przyszłości ludzkości w kosmosie. Jego długoterminowy plan obejmuje nie tylko misje na Marsa, ale także budowę stałych baz na Księżycu i innych ciałach niebieskich. W ramach programu Artemis, NASA planuje użycie rakiety Starship do lądowania astronautów na Księżycu w nadchodzących latach, co ma być pierwszym krokiem w kierunku długoterminowej obecności ludzkości poza Ziemią.

Starship jest również istotnym elementem wizji Muska dotyczącej uczynienia ludzkości gatunkiem wieloplanetarnym. Kolonizacja Marsa, choć nadal pozostaje w sferze marzeń, staje się coraz bardziej realna dzięki postępom technologicznym i determinacji zespołu SpaceX. Rakieta ma potencjał, aby transportować duże ilości ładunków i ludzi na Czerwoną Planetę, co jest kluczowe dla ustanowienia samowystarczalnej kolonii.

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również