czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

Chińska sonda badawcza wylądowała po "ciemnej stronie" księżyca

Lądowanie miało miejsce o 06:23 czasu pekińskiego w niedzielę rano w basenie Aitken na biegunie południowym Księżyca.

2 czerwca 2024 o 09:00

Chińska sonda badawcza wylądowała po "ciemnej stronie" księżyca

CNSA

Bezzałogowa chińska sonda badawcza Chang'e 6 wylądowała po ciemnej stronie Księżyca, niewidocznej z Ziemi, w obszarze wcześniej niezbadanym przez żadną z agencji kosmicznych.

Lądowanie miało miejsce o 06:23 czasu pekińskiego w niedzielę rano w basenie Aitken na biegunie południowym Księżyca, rozległym kraterze uderzeniowym o istotnym potencjale badawczym.

Celem rozpoczętej 3 maja misji Chang'e 6 jest pozyskanie cennych próbek księżycowych z niezbadanego dotąd terytorium, w tym prawdopodobnie najstarszych skał Księżyca.

Misja ta jest uważana za wysoce ryzykowną ze względu na ograniczenia komunikacyjne towarzyszące podróży na drugą stronę Księżyca, która jest całkowicie niewidoczna z Ziemi.

Niemniej jednak, już wcześniej Chinom udało się wylądować na tej stronie Księżyca podczas misji Chang'e-4 w 2019 roku.

Lądownik ma przez kilka dni zbierać próbki za pomocą wiertła i ruchomego wysięgnika, a następnie powrócić na Ziemię z cennym ładunkiem. Misja zakłada sprowadzenie około 2 kilogramów materiału księżycowego.

Sukces lądownika okrzyknięty został historycznym momentem przez chińskie media państwowe, stanowiącym krok milowy w realizacji ambitnego chińskiego programu kosmicznego.

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również