czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

Atak na granicy z Białorusią. Dwóch żołnierzy trafiło do szpitala

Dwóch żołnierzy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej zostało rannych w wyniku ataku grupy migrantów.

31 maja 2024 o 09:54

Atak na granicy z Białorusią. Dwóch żołnierzy trafiło do szpitala

Straż Graniczna

Dwóch żołnierzy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej zostało rannych w wyniku ataku grupy migrantów. Obaj doznali urazu twarzy i zostali przetransportowani do szpitala. Informację tę przekazał Michał Bura z zespołu prasowego Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

W ciągu ostatnich dwóch dni 310 osób podjęło próbę nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy w woj. podlaskim. Większość prób miała miejsce w rejonie Białowieży, Narewki, Dubicz Cerkiewnych, Michałowa i Czeremchy. Pozostałe 3 próby miały miejsce na terenie chronionym przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej.

Zatrzymano również 4 osoby podejrzane o pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy.

Dane Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wskazują na znaczący wzrost liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy w ostatnich miesiącach. W maju odnotowano ponad 6 tysięcy takich prób, podczas gdy w kwietniu było ich ponad 5,3 tysiąca.

To nie pierwszy atak

Atak ten nie jest pierwszym, do którego doszło w ostatnich dniach. We wtorek na polsko-białoruskiej granicy doszło do poważnego incydentu, w wyniku którego ranny został żołnierz Wojska Polskiego. Jak poinformowała Straż Graniczna, zdarzenie miało miejsce w okolicach Dubicz Cerkiewnych. Atak przeprowadziła grupa około 50 cudzoziemców, którzy obrzucali polskie patrole gałęziami, konarami drzew oraz kamieniami. Ranny żołnierz natychmiast trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tego zdarzenia.

Wraca strefa buforowa

W obliczu rosnącej presji migracyjnej, lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, zapowiedział wprowadzenie ważnych zmian na granicy z Białorusią.

"Na początku przyszłego tygodnia rząd podejmie decyzję o przywróceniu strefy buforowej w pasie około 200 metrów tam, gdzie jest to konieczne dla skutecznego działania państwa polskiego przy granicy" - poinformował w środę premier Donald Tusk.

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również