czwartek, 20 czerwca 2024

czwartek, 20 czerwca 2024

35 lat wolności. Jak 4 czerwca 1989 zmienił Polskę?

Dziś, 4 czerwca, w Polsce obchodzimy jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu współczesnej historii naszego kraju – Święto Wolności i Praw Obywatelskich.

4 czerwca 2024 o 06:03

35 lat wolności. Jak 4 czerwca 1989 zmienił Polskę?

Marsz 4 czerwca 2023 w Warszawie

fot. Platforma Obywatelska

Dziś, 4 czerwca, w Polsce obchodzimy jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu współczesnej historii naszego kraju – Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Jest to okazja do upamiętnienia pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się w 1989 roku. Wydarzenie to zapoczątkowało proces transformacji ustrojowej, prowadzący do upadku komunizmu w Polsce oraz w całym bloku wschodnim.

Wybory z 4 czerwca 1989 roku były efektem porozumień Okrągłego Stołu, które miały miejsce na początku tego samego roku. Przeprowadzone wybory nie były całkowicie wolne – zgodnie z ustaleniami opozycja mogła zdobyć tylko 35% miejsc w Sejmie, natomiast wybory do Senatu były już całkowicie wolne. Wyniki wyborów były jednoznacznym zwycięstwem „Solidarności” i sygnałem do zmiany systemu politycznego w Polsce.

Wynik ten zaskoczył zarówno władze komunistyczne, jak i opozycję. Stało się jasne, że społeczeństwo polskie pragnie zmian i opowiada się za demokratycznym ustrojem. Wkrótce po wyborach powstał pierwszy niekomunistyczny rząd Tadeusza Mazowieckiego, a transformacja ustrojowa nabrała tempa.

Obchody Święta Wolności i Praw Obywatelskich odbywają się w całej Polsce. Główne uroczystości mają miejsce w Warszawie i Gdańsku, gdzie uczestniczą w nich przedstawiciele władz państwowych, kombatanci, działacze opozycji demokratycznej oraz liczni mieszkańcy.

W Warszawie premier Donald Tusk zapowiedział wiec obywateli, który odbędzie się na Placu Zamkowym. Spotkanie ma się rozpocząć o godzinie 18:00.

W tym roku Gdańsk świętuje przez cztery dni, od 1 do 4 czerwca. Wydarzenia skupią się na terenach postoczniowych, gdzie odbędą się debaty, warsztaty i spotkania z zaproszonymi gośćmi. Wśród nich będą m.in. Małgorzata Niezabitowska, Martyna Wojciechowska, Aleksander Kwaśniewski, Marek Jurek, Janusz Zaorski i Jarosław Gugała.

Obserwuj nas w Google News

google-news

Przeczytaj również