Logo serwisu Informowani.pl

sobota, 05 października 2024

sobota, 05 października 2024

Groźna aura w Polsce. IMGW ostrzega przed burzami, wichurami, a nawet trąbami powietrznymi

Intensywne opady deszczu, które od piątku nawiedzają Polskę, to niejedyne zagrożenie związane z panującym nad krajem niżem genueńskim.

Groźna aura w Polsce. IMGW ostrzega przed burzami, wichurami, a nawet trąbami powietrznymi

Intensywne opady deszczu, które od piątku nawiedzają Polskę, to niejedyne zagrożenie związane z panującym nad krajem niżem genueńskim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia – tym razem przed silnymi burzami, wichurami, a nawet trąbami powietrznymi.

Sobota przyniesie dynamiczną aurę w wielu regionach kraju. Najbardziej zagrożone są tereny południowe, gdzie od kilku dni utrzymują się intensywne opady deszczu. Na Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce doprowadziły one do przekroczenia stanów alarmowych na kilku rzekach.

IMGW prognozuje, że w sobotę na Lubelszczyźnie, Mazowszu i w województwie świętokrzyskim wystąpią silne burze z gradem. Towarzyszyć im będzie porywisty wiatr, który w porywach może osiągać prędkość do 60 km/h, a na Opolszczyźnie i Przedgórzu Sudeckim nawet do 80-85 km/h. Meteorolodzy nie wykluczają również możliwości wystąpienia trąb powietrznych na południu kraju.

Nadal utrzymywać się będą intensywne opady deszczu, szczególnie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Śląsku, gdzie prognozowana suma opadów w ciągu doby może wynieść od 50 do 120 mm. Do 60 mm deszczu może spaść w województwach: łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim i na południu Mazowsza, a do 40 mm na Podkarpaciu. Na pozostałym obszarze kraju prognozowane są opady od 15 do 50 mm, jednak w przypadku rozwoju burz sumy opadów mogą być miejscami większe.

W związku z intensywnymi opadami deszczu sytuacja hydrologiczna w południowej Polsce jest bardzo trudna. W Głuchołazach na Opolszczyźnie, gdzie od piątku spadło 122 mm wody, ewakuowano kilkuset mieszkańców. Według IMGW stany alarmowe zostały przekroczone na 35 stacjach hydrologicznych.

Trzeci, najwyższy stopień alertu hydrologicznego obowiązuje na Odrze, Orli, Polskim Rowie, Baryczy oraz Widawie. Alert drugiego stopnia dotyczy Prosny Środkowej, Ołoboku, Prosny, Swędrni, Kiełbaski, Warty Środkowej, Bawołu, Prosny Dolnej, Wełny i Kanału Mosińskiego. Ostrzeżenia obowiązują do poniedziałku, 16 września.