Logo serwisu Informowani.pl

środa, 18 września 2024

środa, 18 września 2024

Polski satelita EagleEye na orbicie. Pomyślne zakończenie pierwszej fazy misji

Polski satelita EagleEye, który w piątek wieczorem czasu polskiego znalazł się na orbicie, pomyślnie zakończył pierwszą fazę swojej misji. Firma Creotech Instruments S.A., poinformowała w sobotę o nawiązaniu łączności z satelitą i prawidłowych odczytach wszystkich parametrów.

Polski satelita EagleEye na orbicie. Pomyślne zakończenie pierwszej fazy misji
fot. Creotech Instruments S.A.

Polski satelita EagleEye, który w piątek wieczorem czasu polskiego znalazł się na orbicie, pomyślnie zakończył pierwszą fazę swojej misji. Firma Creotech Instruments SA, współodpowiedzialna za projekt, poinformowała w sobotę o nawiązaniu łączności z satelitą i prawidłowych odczytach wszystkich parametrów. To ważny krok dla polskiej branży kosmicznej, dowodzący możliwości tworzenia zaawansowanych technologii satelitarnych.

"Z wielką satysfakcją i dumą mogę poinformować, że z sukcesem zakończyliśmy pierwszą i niezwykle ważną fazę misji EagleEye na orbicie" – powiedział dr Piotr Dziuban, dyrektor inżynierii w Creotech Instruments SA. Potwierdził, że po udanym wystrzeleniu i wstępnych operacjach, satelita znajduje się na stabilnej orbicie o wysokości około 510 km i jest gotowy do dalszej pracy.

Chociaż pierwszy etap misji zakończył się sukcesem, przed zespołem inżynierów stoją kolejne wyzwania. W najbliższym czasie przeprowadzone zostaną testy i kalibracja wszystkich podsystemów w warunkach orbitalnych. "Biorąc jednak pod uwagę sprawną realizację dotychczasowych etapów misji, jesteśmy dobrej myśli, wierząc jednocześnie w to, że obecne doświadczenia pozytywnie wpłyną także na realizację przyszłych misji kosmicznych" – dodał dr Dziuban.

Kluczowym elementem misji jest teleskop optyczny firmy Scanway, który po pełnym uruchomieniu satelity będzie obserwował Ziemię w paśmie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Dane z obserwacji znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach, od rolnictwa po obronność.

EagleEye to efekt współpracy konsorcjum przemysłowo-naukowego, w skład którego wchodzą: Creotech Instruments SA (lider projektu odpowiedzialny za platformę satelitarną HyperSat i integrację), Scanway SA (producent teleskopu) oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (opracowanie komputera i algorytmów sterujących).

Dr Tomasz Barciński z CBK PAN podkreślił w rozmowie z PAP znaczenie posiadania własnego satelity obserwacyjnego dla zapewnienia Polsce niezależnego dostępu do zdjęć Ziemi wysokiej rozdzielczości. Wynajem lub zakup zagranicznych rozwiązań wiąże się z ograniczeniami i zależnością od zewnętrznych podmiotów.

EagleEye to znaczący krok naprzód w porównaniu do poprzednich polskich satelitów. Jak wyjaśnił dyrektor misji, inżynier Marcin Mazur, wcześniejsze projekty bazowały na gotowych komponentach i ważyły zaledwie kilka kilogramów. EagleEye, ważący 55 kg, został zaprojektowany i zbudowany od podstaw w Polsce.

"Nic wcześniej tak skomplikowanego z Polski nie poleciało w kosmos. Chcemy udowodnić, że nasza koncepcja na budowę tego satelity jest słuszna i zadziała" – podkreślił Mazur w rozmowie z RMF FM.

Sukces misji EagleEye ma znaczenie nie tylko dla rozwoju technologii kosmicznych w Polsce, ale również dla budowania pozycji polskiej branży na arenie międzynarodowej. Marcin Mazur podkreślił, że Polska, będąc członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej od 2012 roku, udowodniła swoje kompetencje w budowie zaawansowanych podsystemów satelitarnych. Zdobyte doświadczenie otwiera drogę do kolejnych ambitnych projektów, w tym misji na orbitę księżycową.