piątek, 19 lipca 2024

Grecja w płomieniach. Czy to cena za zmiany klimatu?

Grecja stawia czoła kolejnej fali pożarów lasów. W niedzielę strażacy walczyli z dwoma nowymi pożarami w pobliżu Aten, napędzanymi silnym wiatrem.

Grecja w płomieniach. Czy to cena za zmiany klimatu?
Helikopter zrzuca wodę nad terenem wojskowym dotkniętym pożarem w miejscowości Keratea, nieopodal Aten, 30 czerwca 2024 r.fot. Aris MESSINIS/AFP

Grecja stawia czoła kolejnej fali pożarów lasów. W niedzielę strażacy walczyli z dwoma nowymi pożarami w pobliżu Aten, napędzanymi silnym wiatrem. To zaledwie kilka godzin po opanowaniu pożarów w górzystym terenie niedaleko stolicy, a także na wyspie na Morzu Egejskim.

Jeden z pożarów wybuchł w pobliżu miasta Keratea, około 35 kilometrów na południe od Aten. Ogień, napędzany silnym wiatrem, szybko rozprzestrzenił się po suchym terenie, zagrażając domom na słabo zaludnionym obszarze. W akcję gaśniczą zaangażowano dziesiątki strażaków, wspieranych przez 23 samoloty zrzucające wodę. Władze zarządziły ewakuację mieszkańców, zanim płomienie pochłonęły domy.

Drugi pożar wybuchł w okolicy Stamata, na północ od Aten. Ogień strawił tam bujny las sosnowy, a kłęby dymu spowiły część miasta. Na szczęście pożar nie stanowił bezpośredniego zagrożenia dla zabudowań.

W weekend na terenie Grecji wybuchło kilkadziesiąt pożarów, napędzanych przez upały i silny wiatr. Władze apelują do mieszkańców o unikanie terenów leśnych.

Strażacy wciąż walczą z pożarem na wyspie Serifos, gdzie ogień pojawił się w sobotę. Rozprzestrzenił się z dużą prędkością, niszcząc domy i zmuszając do ewakuacji mieszkańców kilku wiosek. Burmistrz wyspy, Kostas Revinthis, poinformował w greckiej telewizji, że pożar, który w pewnym momencie objął obszar 15 kilometrów kwadratowych, uszkodził domy letniskowe i magazyny.

Władze poinformowały, że pożar w górzystym lesie Parnitha, w pobliżu rezerwatu przyrody na obrzeżach Aten, osłabł w niedzielę rano.

Pożary lasów są częstym zjawiskiem w Grecji, ale w ostatnich latach stały się bardziej dotkliwe z powodu zmian klimatycznych, które przynoszą coraz gorętsze, bardziej suche i wietrzne lata. Po tragicznych w skutkach pożarach lasów w zeszłym roku i najcieplejszej w historii zimie, Grecja opracowała nową strategię walki z pożarami. Zakłada ona m.in. wysyłanie dodatkowej jednostki straży pożarnej do każdego nowego pożaru, szybsze wsparcie z powietrza i oczyszczanie lasów.