piątek, 19 lipca 2024

Wzrosną rachunki za gaz. URE zatwierdziło nową taryfę

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nową taryfę dla PGNiG Obrót Detaliczny.

Wzrosną rachunki za gaz. URE zatwierdziło nową taryfę
fot. ilustracyjne: Pixabay

Od 1 lipca zostanie zniesione zamrożenie cen energii. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę dla PGNiG Obrót Detaliczny, w wyniku czego cena gazu dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh.

W czwartek Urząd Regulacji Energetyki ogłosił zatwierdzenie taryfy PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych oraz innych uprawnionych odbiorców.

Nowa cena gazu wysokometanowego zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku i będzie ważna do 30 czerwca 2025 roku.

Zmiana wynika z Ustawy o bonie energetycznym, która znosi dotychczasową taryfę PGNiG OD. URE przypomina, że w związku z wcześniejszym zamrożeniem cen gazu przez ustawodawcę, taryfa zatwierdzona w grudniu 2023 r. i zmieniona w lutym 2024 r. nie miała wpływu na rachunki odbiorców indywidualnych oraz innych uprawnionych użytkowników.

"Od 1 lipca 2024 r. wprowadzamy mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Stabilizacja na rynkach surowców, w tym węgla i gazu, przyczynia się do obniżki cen gazu w obrocie hurtowym" – powiedział prezes URE, Rafał Gawin.

Zmiana taryfy za gaz wymaga zrozumienia kilku kluczowych kwestii. Rachunek za gaz składa się z opłat za samo paliwo, opłat za dystrybucję oraz opłat abonamentowych.

Od 1 lipca przestaje obowiązywać maksymalna cena gazu dla gospodarstw domowych, która wynosiła 200,17 zł/MWh. Również zostaną odmrożone opłaty dystrybucyjne Polskiej Spółki Gazownictwa, odpowiedzialnej za dystrybucję gazu w Polsce. Jednak opłata abonamentowa pozostanie zamrożona do końca roku.

Nowa taryfa przewiduje zróżnicowane stawki opłat w zależności od grupy taryfowej, obszaru dystrybucyjnego oraz rodzaju dostarczanego gazu.

Od 1 lipca średnie stawki opłat dystrybucyjnych będą wynosić 126,69 zł/MWh dla grupy taryfowej W-1.1, 67,86 zł/MWh dla grupy W-2.1 oraz 65,23 zł/MWh dla grupy W-3.1. W porównaniu do zamrożonych stawek, średnia stawka opłaty za dystrybucję gazu wysokometanowego wzrośnie o około 27%.