piątek, 19 lipca 2024

Mark Rutte nowym sekretarzem generalnym NATO

Od 1 października Mark Rutte obejmie funkcję sekretarza generalnego NATO, zastępując Jensa Stoltenberga, który stał na czele Sojuszu od 2014 roku.

Mark Rutte nowym sekretarzem generalnym NATO
fot. Kenzo TRIBOUILLARD/AFP

Od 1 października Mark Rutte obejmie funkcję sekretarza generalnego NATO, zastępując Jensa Stoltenberga, który stał na czele Sojuszu od 2014 roku.

Stoltenberg, w swoim pożegnalnym oświadczeniu, wyraził pewność co do przyszłości NATO pod przewodnictwem Ruttego, nazywając go "prawdziwym człowiekiem sojuszu transatlantyckiego, silnym liderem i budowniczym konsensu".

Rutte od samego początku mógł liczyć na poparcie wielu kluczowych państw NATO, w tym Stanów Zjednoczonych. Jednak jego kandydatura napotkała pewne przeszkody. Węgry i Słowacja początkowo sprzeciwiały się jego nominacji, a Rumunia była ostatnim krajem, który wycofał swoje zastrzeżenia po rezygnacji prezydenta Rumunii Klausa Ioannisa z ubiegania się o to stanowisko.

Podczas swojej długiej kariery politycznej Rutte spotkał się z wieloma wyzwaniami. Jako premier Holandii, przez lata ignorował NATO-wski standard wydatków na obronę, co wzbudziło krytykę, szczególnie ze strony krajów bałtyckich. Dopiero w tym roku Holandia osiągnęła wymagany poziom 2% PKB na obronność. Ponadto, choć od samego początku był liderem centroprawicowej i liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), jego polityczna ścieżka była pełna trudności, w tym licznych prób odwołania go z funkcji oraz skandalu wokół zasiłków rodzinnych w 2021 roku.

Rutte zyskał przydomek "teflonowego Marka" ze względu na swoją zdolność do przetrwania politycznych burz i skandali. W polityce międzynarodowej zasłynął jako sprawny negocjator, zyskując przydomek "zaklinacza Trumpa" po umiejętnym rozładowaniu napięć podczas spotkań z ówczesnym prezydentem USA. Jego dobre relacje z Donaldem Trumpem oraz obecnym prezydentem Joe Bidenem są świadectwem jego zdolności dyplomatycznych.

Mark Rutte, znany ze swoich umiejętności budowania koalicji i konsensusu, będzie miał kluczową rolę w kierowaniu NATO w czasach rosnących wyzwań bezpieczeństwa międzynarodowego. Jako jeden z największych orędowników wsparcia dla Ukrainy, Rutte zapewnia, że Sojusz będzie kontynuował inwestowanie w obronność oraz wspieranie Kijowa. Podczas konferencji bezpieczeństwa w Monachium, podkreślał znaczenie dalszego wsparcia dla Ukrainy i konieczność inwestycji w przemysł zbrojeniowy.

Sekretarz generalny NATO jest najwyższym rangą przedstawicielem Sojuszu, odpowiedzialnym za kierowanie procesem konsultacji i podejmowania decyzji. Rutte będzie przewodniczył Radzie Północnoatlantyckiej oraz innym wyższym komitetom decyzyjnym, takim jak Grupa Planowania Nuklearnego i Rada NATO-Ukraina. Jego rola obejmuje mediację i budowanie konsensusu wśród państw członkowskich, a także reprezentowanie NATO na arenie międzynarodowej.

W praktyce, sekretarz generalny ma znaczący wpływ na proces podejmowania decyzji, choć ostateczne uprawnienia decyzyjne należą do rządów państw członkowskich. Jako rzecznik Sojuszu, będzie również odzwierciedlał wspólne stanowiska polityczne NATO w kontaktach z innymi organizacjami międzynarodowymi, mediami i opinią publiczną.