piątek, 19 lipca 2024

Kontynuacja budowy CPK. Tusk ogłasza "trójskok w nowoczesność"

W trakcie specjalnej konferencji prasowej, premier Donald Tusk ogłosił, że projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) będzie kontynuowany.

 Kontynuacja budowy CPK. Tusk ogłasza "trójskok w nowoczesność"
fot. CPK

W trakcie specjalnej konferencji prasowej, premier Donald Tusk ogłosił, że projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) będzie kontynuowany.

Podkreślił, że projekt ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju infrastruktury w Polsce, odpowiadając na wyzwania XXI wieku. Tusk zapowiedział "trójskok w nowoczesność", który obejmuje rozbudowę sieci kolejowej, modernizację lotnisk oraz rozwój Polskich Linii Lotniczych LOT.

Donald Tusk rozpoczął swoje wystąpienie od stwierdzenia, że potrzebny był czas na oczyszczenie projektu CPK z problemów, które określił jako "błoto, zachłanność, brud". Skrytykował wcześniejsze zarządzanie projektem, które jego zdaniem, skupiło się na zyskach dla nielicznych, a nie na realnych korzyściach dla społeczeństwa.

Tusk wskazał, że dotychczasowe koszty projektu wyniosły 2,7 miliarda złotych, mimo że niewiele fizycznie zostało zrealizowane.

Jedną z najważniejszych zmian ogłoszonych przez premiera jest nowa koncepcja połączeń kolejowych.

Zamiast budowy tras łączących się w Baranowie, planowana jest sieć kolejowa łącząca największe miasta Polski ze stolicą oraz między sobą. Tusk zapowiedział, że Polska stanie się "jednym wielkim megalopolis", a gęsta sieć kolejowa będzie obsługiwać realne potrzeby pasażerów.

Pierwszym etapem tych zmian będzie projekt "igrek", zakładający budowę kolei dużych prędkości łączącej Warszawę i Łódź, z rozwidleniem na Wrocław.

Tusk zaznaczył, że dzięki temu projektowi, czas podróży z Warszawy do Katowic, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska skróci się do około 100 minut.

W odniesieniu do inwestycji lotniczych, premier potwierdził budowę lotniska w Baranowie, ale w zmienionej formie. Tusk podkreślił, że istniejąca sieć nowoczesnych lotnisk regionalnych jest skarbem Polski, dlatego będzie ona nadal rozwijana.

Dodatkowo, planowana jest szybka rozbudowa i modernizacja lotniska w Modlinie, które będzie obsługiwało tanie linie lotnicze. Premier zapowiedział także dokończenie inwestycji drogowych oraz połączenie Dworca Centralnego w Warszawie z Modlinem linią kolejową.

Tusk skomentował również pierwotne założenia dotyczące liczby pasażerów w Baranowie, określając je jako "wyssane z palca".

Realna liczba pasażerów, jaką ma obsługiwać nowe lotnisko, to 34 miliony rocznie, a pierwsze samoloty mają odlecieć z niego w 2032 roku.

Premier zapewnił, że będzie to najnowocześniejsze lotnisko w Europie.

Ostatnim elementem "trójskoku w nowoczesność" jest rozwój Polskich Linii Lotniczych LOT. Donald Tusk poinformował, że flota narodowego przewoźnika ma wzrosnąć do 135 samolotów, w tym 32 szerokokadłubowych.

Premier podkreślił, że doświadczeni menedżerowie mają pomóc LOT w osiągnięciu statusu jednej z największych linii lotniczych w Europie, chociaż nie dogonią największych gigantów w branży.