piątek, 19 lipca 2024

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach. Rannych dwóch pracowników

Dziś wieczorem w Zakładach Azotowych w Puławach (województwo lubelskie) doszło do eksplozji.

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach. Rannych dwóch pracowników
fot. Grupa Azoty Puławy

Dziś wieczorem w Zakładach Azotowych w Puławach (województwo lubelskie) doszło do wybuchu. Na instalacji przygotowania gazu w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy miała miejsce eksplozja podczas uruchamiania podgrzewacza. W wyniku zdarzenia rannych zostało dwóch pracowników.

Podczas uruchamiania podgrzewacza na instalacji przygotowania gazu doszło do niespodziewanej eksplozji. Dwóch pracowników odniosło obrażenia. Jeden z nich, będący w cięższym stanie, został natychmiast przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do specjalistycznego szpitala w Łęcznej. Drugi pracownik, z lżejszymi obrażeniami, po opatrzeniu ambulatoryjnym został przewieziony do szpitala w Puławach.

Na miejsce zdarzenia szybko przybyły wszystkie niezbędne służby ratunkowe i porządkowe. Wstępne oględziny wskazują, że instalacja nie doznała poważnych uszkodzeń, co pozwala na kontynuowanie prac w zakładzie bez większych zakłóceń. Obecnie trwają intensywne prace mające na celu wyjaśnienie przyczyn eksplozji.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. od 2012 roku jest częścią grupy kapitałowej Grupy Azoty, będącej jedną z najważniejszych firm chemicznych w Polsce. Spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w której Skarb Państwa posiada 33% akcji, zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych.

Zakłady Azotowe "Puławy" są również jedynym producentem melaminy w Polsce i produkują takie wyroby jak poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory oraz biel tytanową. Firma działa od 4 czerwca 1966 roku i zatrudnia obecnie ponad 3,4 tysiąca pracowników.