piątek, 19 lipca 2024

Chiny znoszą wizy krótkoterminowe dla Polaków

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że chiński rząd zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla obywateli Polski.

Chiny znoszą wizy krótkoterminowe dla Polaków
fot. Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że chiński rząd zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla obywateli Polski. Informacja została podana po spotkaniu z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem, w Pekinie. Nowa polityka umożliwia Polakom podróżowanie do Chin bez wiz na okres do 15 dni w celach biznesowych, turystycznych, rodzinnych oraz tranzytowych.

"Pan prezydent zadeklarował, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin. Każdy, kto będzie chciał do Chin przyjechać do 15 dni, będzie mógł. To się stanie w najbliższych dniach, procedury zostały uruchomione. Cieszę się bardzo z tego" - mówił Andrzej Duda podczas konferencji prasowej.

W trakcie wizyty prezydenta Dudy w Pekinie, podpisano również porozumienie dotyczące eksportu polskiego drobiu do Chin. Nowe ustalenia zakładają, że jedno ognisko grypy ptaków (HPAI) nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiu.

"Jesteśmy potęgą drobiarską w skali Europy, dlatego jest to tak ważna informacja dla naszych producentów. Do końca roku wszystkie związane z tym kwestie będą domknięte i ta regionalizacja drobiu będzie załatwiona. Jesteśmy czwartym krajem, który ją będzie miał, także to bardzo ważne. To jest duża zmiana, jeśli chodzi o współpracę z Chinami i otwarcie na nasze produkty" - wyjaśnił prezydent Duda.

Spotkanie prezydentów Polski i Chin obejmowało również dyskusje na temat wojny w Ukrainie oraz sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Andrzej Duda przedstawił chińskim władzom polski punkt widzenia i wyraził nadzieję na wsparcie Chin w dążeniach do pokojowego zakończenia konfliktu wywołanego przez Rosję.

"Przedstawiłem szczegóły, zarówno podczas obrad plenarnych, jak i spotkania w cztery oczy z przedstawicielami naszego punktu widzenia, sposób postrzegania tej sytuacji. Powiedziałem też, że bardzo jest potrzeby pokój i mam nadzieję, że Chiny będą nas wspierały, by pokojowy zakończyć wojnę zakończoną przez Rosję" - powiedział Duda, dodając, że "granice nie mogą być zmieniane, muszą być szanowane".

Prezydent Duda podkreślił, że Chiny zadeklarowały chęć pokoju, ale nie zdradził szczegółów tych rozmów. Zaznaczył jednak, że Polska została wysłuchana.

"Chiny działają po swojemu. Mają swoją międzynarodową, światową pozycję i swoje interesy. Jesteśmy tutaj przyjmowani życzliwie i godnie, jak przyjaciele" - podsumował prezydent.

Podczas spotkania prezydent Duda poruszył również kwestię śmierci polskiego żołnierza na granicy, co wywołało wstrząs w polskim społeczeństwie. Prezydent zwrócił uwagę, że działania Rosji i Białorusi wpływają na sytuację bezpieczeństwa w Polsce.

"Poruszyłem ten temat w związku z tragedią, jaka nas dotknęła - chodzi o śmierć polskiego żołnierza broniącego granicy. Mówiłem, jaki to wstrząs wywołało w polskim społeczeństwie, że zginął żołnierz, w zasadzie pierwsza taka sytuacja po drugiej wojnie światowej. W ten sposób widać eskalację tych działań przeciwko Polsce" - powiedział prezydent.

Andrzej Duda dodał, że przedstawił prezydentowi Xi negatywną postawę władz białoruskich w tym aspekcie, podkreślając eskalację działań przeciwko Polsce.