piątek, 19 lipca 2024

Andrzej Duda spotkał się z Xi Jinpingiem w Pekinie

Prezydent Andrzej Duda przebywa z oficjalną wizytą w Chinach, gdzie spotkał się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

Andrzej Duda spotkał się z Xi Jinpingiem w Pekinie
Prezydent Andrzej Duda w Chinachfot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda przebywa z oficjalną wizytą w Chinach, gdzie spotkał się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Spotkanie, które miało miejsce w Wielkim Pałacu Ludowym w Pekinie, rozpoczęło się około godziny 10:30 czasu polskiego, poprzedzone ceremonią oficjalnego powitania przed Pałacem.

Podczas spotkania, prezydent Duda podkreślił znaczenie swojej obecności w Pekinie, określając ją jako ważną i symboliczną. Wyraził przekonanie, że wizyta przyczyni się do dalszego wzmacniania relacji między Polską a Chinami. Andrzej Duda zaznaczył, że relacje te opierają się na wzajemnym szacunku, wspólnocie ideałów oraz dobrze pojętych interesach, które trwają już od 75 lat.

Prezydent Duda wyraził nadzieję, że współpraca pomiędzy Polską a Chinami będzie kontynuowana także w przyszłości, zwracając się bezpośrednio do Xi Jinpinga. "Panie Prezydencie, mam nadzieję, że one będą zawsze oparte na wspólnych ideałach, bo one są oparte na wspólnocie ideałów, a także dobrze pojętych interesów od 75 lat" -powiedział Andrzej Duda.

Podczas rozmów Andrzej Duda wyraził także nadzieję, że działania Polski w ramach sprawowania prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpocznie się w styczniu 2025 roku, przyczynią się do budowania wzajemnych relacji z Chinami. Prezydent zaprosił również Xi Jinpinga do złożenia wizyty w Polsce, licząc na dalsze zacieśnianie współpracy.

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty towarzyszyła delegacja składająca się z szefowej Kancelarii Prezydenta RP Małgorzaty Paprockiej, szefa Biura Polityki Międzynarodowej Mieszka Pawlaka oraz doradców: Rafała Kosa i Wojciecha Gerwela.

Wizyta Andrzeja Dudy w Pekinie odbywa się w kluczowym momencie, tuż po wizycie kanclerza Niemiec Olafa Scholza. W kontekście napiętych relacji między Unią Europejską a Chinami, związanych m.in. z pracami nad nałożeniem ceł na chińskie produkty, Polska stara się pozycjonować jako ważny partner gospodarczy w regionie.

Od 2016 roku Polska i Chiny utrzymują partnerstwo strategiczne, a Polska jest największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej. Chiński dziennik "Global Times" zauważa, że w obliczu skomplikowanych relacji między Pekinem a Brukselą, Polska może odegrać kluczową rolę w negocjacjach dwustronnych stosunków między Chinami a Unią Europejską.

Podczas spotkania, prezydent Duda wyraził swoją radość i zaszczyt z faktu, że przewodniczący Xi Jinping nazywa go przyjacielem. "Cieszę się ogromnie, że także i dzięki temu - co jest dla mnie ogromnym zaszczytem - że pan prezydent nazywa mnie przyjacielem, mogę się przyczyniać do budowania tych relacji razem z panem prezydentem" - powiedział Duda.