piątek, 19 lipca 2024

Ukraina przyznaje się do ataku na rosyjską bazę dronów

Ukraińska marynarka opublikowała zdjęcia satelitarne pokazujące zniszczenie rosyjskiego magazynu, w którym przechowywano irańskie drony Shahed i szkolono kadetów do ich obsługi.

Ukraina przyznaje się do ataku na rosyjską bazę dronów
fot. @bradyafr/X

Ukraińska marynarka opublikowała zdjęcia satelitarne ukazujące zniszczenie rosyjskiego magazynu, w którym przechowywano irańskie drony Shahed i szkolono kadetów do ich obsługi. Zdjęcia te pojawiły się po doniesieniach o potężnej eksplozji w pobliżu rosyjskiego lotniska w południowym regionie Krasnodaru.

"Nowe zdjęcia satelitarne potwierdzają zniszczenie w nocy 21 czerwca magazynu i obiektów przygotowawczych Shahed-136/Geran-2, budynków szkoleniowych, punktów kontroli i łączności tych bezzałogowych statków powietrznych znajdujących się na terytorium Krasnodaru" - napisali przedstawiciele marynarki wojennej w poście na Facebooku.

Na zdjęciach opublikowanych w mediach społecznościowych widać dwa duże magazyny przedzielone drogą biegnącą z północy na południe. Kolejne zdjęcia wykonane w sobotę pokazały jeden z magazynów całkowicie zniszczony, a drugi poważnie uszkodzony.

Według ukraińskich oficerów marynarki w ataku, który miał miejsce w piątek wieczorem, zginęła pewna liczba instruktorów i kadetów uczących się obsługiwać irańskie drony Shahed. W poście na Telegramie poinformowano, że operacja została zaplanowana i przeprowadzona we współpracy z ukraińskimi agencjami wywiadowczymi.

Dane firmy Planet Labs, która wykonała zdjęcia, pokazują, że baza znajdowała się nad Morzem Azowskim, naprzeciwko okupowanego przez Rosję ukraińskiego miasta Mariupol.

Rosja nie skomentowała jeszcze doniesień o ataku na bazę dronów. W piątek Moskwa poinformowała jednak, że zestrzeliła 114 dronów podczas ukraińskiego ataku na rafinerie ropy naftowej i cele wojskowe na południu kraju.

W sobotę władze okupacyjne na Krymie poinformowały, że dwie osoby, w tym dwuletnie dziecko, zginęły w ukraińskim ataku rakietowym na półwysep. Michaił Razwożajew, który został mianowany przez Moskwę gubernatorem regionu w 2020 roku, poinformował, że rannych zostało kolejnych 22 osób. Dodał, że pięć pocisków zostało zniszczonych przez obronę przeciwlotniczą, ale odłamki spadły na tereny nadmorskie.

Tymczasem władze w Kijowie poinformowały, że dwie osoby zostały ranne, a dziesiątki budynków mieszkalnych uszkodzonych w rosyjskim ataku rakietowym i dronowym na stolicę Ukrainy w sobotę wieczorem. Ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że zniszczyły dwie z trzech rakiet wystrzelonych przez Rosję w kierunku obwodu kijowskiego.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim nocnym wystąpieniu z Kijowa po raz kolejny zaapelował do państw zachodnich o dostarczenie Ukrainie nowych systemów obrony powietrznej, wzywając do przekazania systemów Patriot produkcji amerykańskiej. "Ukraina potrzebuje niezbędnych sił i środków do niszczenia nosicieli tych bomb, w szczególności rosyjskiego lotnictwa bojowego, gdziekolwiek się ono znajduje" - podkreślił.