piątek, 19 lipca 2024

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Chinach

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w sobotę oficjalną wizytę w Chinach, gdzie został powitany z honorami należnymi głowie państwa.

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Chinach
fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w sobotę oficjalną wizytę w Chinach, gdzie został powitany z honorami należnymi głowie państwa. Wizyta, jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, ma na celu zacieśnienie relacji gospodarczych i omówienie kwestii bezpieczeństwa, w tym rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Na lotnisku w Pekinie prezydenta Dudę, któremu towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, powitały rzędy wojskowych w odświętnych strojach, oficjele oraz dzieci z bukietami kwiatów. Kancelaria Prezydenta opublikowała w sieci film z tego wydarzenia.

Wizyta zbiega się z 75. rocznicą nawiązania stosunków dwustronnych między Polską a Chinami, co podkreśla jej symboliczny wymiar. Prezydent Duda odwiedził Państwo Środka już dwukrotnie: w 2015 i 2022 roku, podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, kiedy to spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

W programie wizyty, oprócz Pekinu, przewidziano także pobyt w Szanghaju oraz udział w Forum Ekonomicznym w Dalian.

Głównym celem wizyty jest zacieśnienie współpracy gospodarczej. "Przed nami dwa ważne elementy: handel - podpiszemy kilka ważnych porozumień. Mamy nadzieję na otwarcie chińskiego rynku na nasze produkty, a także na chińskie inwestycje w Polsce" – powiedział prezydent Duda przed wylotem.

Drugim, równie ważnym punktem rozmów, będzie kwestia bezpieczeństwa. Prezydent zapowiedział, że poruszy temat rosyjskiej agresji na Ukrainę, licząc na wykorzystanie wpływów Chin na Rosję. "Chiny mają relacje z Białorusią, więc także będę chciał poruszyć z przewodniczącym ChRL sprawę tego, co dzieje się u naszych granic" – stwierdził.

"Ta wizyta ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Wiemy wszyscy, że Chiny są mocarstwem, mają przyjazne relacje nie tylko z Białorusią, ale i z Rosją. Rosja dzisiaj jest agresorem na Ukrainie i na pewno będę chciał także o tym z prezydentem Xi Jinpingiem rozmawiać" – podkreślił Duda.

Podczas wizyty prezydent spotka się również z przewodniczącym Stałego Komitetu chińskiego parlamentu Zhao Lejim, wygłosi przemówienia w Dalian i Szanghaju, a także wręczy odznaczenia w ambasadzie RP.