piątek, 19 lipca 2024

Pegasus pod lupą prokuratury. Zabezpieczono system szpiegowski

Prokuratura Krajowa przeprowadziła oględziny i zabezpieczyła system Pegasus w siedzibie Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Pegasus pod lupą prokuratury. Zabezpieczono system szpiegowski
fot. Wikimedia Commons

"Prokuratorzy z Zespołu Śledczego nr 3, wraz z biegłymi i funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus" – poinformowała Prokuratura Krajowa. Akcja miała miejsce w dniach 18-19 czerwca w siedzibie Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie.

"Czynność ta została wykonana wspólnie z biegłymi z Biura Badań Kryminalistycznych ABW i funkcjonariuszami ABW" – precyzuje komunikat Prokuratury.

Głównym celem śledztwa jest ustalenie funkcjonalności oprogramowania Pegasus oraz legalności jego stosowania. Wcześniej prokuratura pozyskała od CBA, ABW, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Policji informacje i dokumenty dotyczące zakupu Pegasusa, jego funkcjonalności oraz wykorzystania w ramach kontroli operacyjnych. Dane te zostały przekazane do Biura Badań Kryminalistycznych ABW, które ma wydać opinię na temat działania systemu.

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku ze stosowaniem Pegasusa wszczęto 18 marca. "W toku śledztwa badane są wszystkie okoliczności dotyczące wykorzystywania oprogramowania Pegasus, w tym także kwestie legalności, zasadności, celowości i proporcjonalności podejmowanych czynności operacyjno-rozpoznawczych" – informuje prokuratura.

Sprawdzane są także kwestie związane z funkcjonalnością systemu, jego możliwościami technicznymi, sposobem wykorzystywania, a także zasadami gromadzenia, przechowywania i udostępniania pozyskanych materiałów niejawnych.

Sprawę prowadzi Zespół Śledczy nr 3 powołany 22 kwietnia przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. W skład zespołu wchodzi pięciu prokuratorów. Śledztwo zostało przedłużone do 18 grudnia.