piątek, 19 lipca 2024

Mecz o wszystko. Polska - Austria w walce o wyście z grupy

Polska zmierzy się z Austrią w meczu o być albo nie być na Euro 2024.

Mecz o wszystko. Polska - Austria w walce o wyście z grupy
fot. John MACDOUGALL/AFP

Już o godzinie 18:00 na Stadionie Olimpijskim w Berlinie rozpocznie się mecz, który może przesądzić o losach reprezentacji Polski na Euro 2024. Biało-Czerwoni zmierzą się z Austrią w spotkaniu, które dla obu drużyn ma charakter absolutnie kluczowy.

Obie reprezentacje przystąpią do meczu po porażkach w pierwszych spotkaniach. Polacy ulegli Holendrom 1:2, a Austriacy musieli uznać wyższość Francuzów (0:1). Porażka w dzisiejszym starciu postawiłaby przegraną drużynę w bardzo trudnej sytuacji przed ostatnią kolejką fazy grupowej.

Wśród kibiców Biało-Czerwonych panuje nerwowa atmosfera, a głównym tematem dyskusji jest ewentualny występ Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji z powodu kontuzji nie zagrał w meczu z Holandią, ale od kilku dni trenuje już z drużyną.

Decyzję w sprawie występu Lewandowskiego, a także Pawła Dawidowicza, który również zmagał się z urazem, trener Michał Probierz ogłosi dopiero w dniu meczu. "Na ten moment wszyscy są gotowi. Mam nadzieję, że to się nie zmieni" - powiedział szkoleniowiec.

Probierz przyznał, że spodziewa się agresywnego starcia z Austriakami. "Podobnie było w barażu w Walii, gdy wiele osób zastanawiało się, czy wytrzymamy, jeśli chodzi o agresywność. Pokazaliśmy, że potrafimy" - przypomniał selekcjoner. "Dlatego wierzę, że i tym razem przeciwstawimy się tej agresywności. Ale nie możemy zapominać, że musimy też grać w piłkę i posiadać piłkę. Chcemy wykorzystać wszystkie atuty, jakie mamy w reprezentacji" - dodał.

Z rangi dzisiejszego spotkania zdaje sobie sprawę również trener Austriaków - Ralf Rangnick. "Drużyna, która zwycięży, będzie miała duże szanse awansu do następnej fazy, więc jest to mecz, który trzeba wygrać. To dla nas absolutnie jasne" — podkreślił.

Niemiecki szkoleniowiec odniósł się również do ewentualnego występu Roberta Lewandowskiego. "Spodziewamy się, że "Lewy" zagra. To jednak nie zmienia wiele w naszej grze. Polacy zasadniczo będą prezentować się tak, jak wcześniej. Lewandowski jest kluczowym zawodnikiem dla polskiej drużyny, każdy próbuje podawać do niego, szczególnie w sytuacji kontrataku" - analizował Rangnick.

Austriacy przyjechali na turniej bez kilku swoich gwiazd. Kontuzje leczą m.in. kapitan David Alaba, pomocnik Xaver Schlager, bramkarz Alexander Schlager i napastnik Sasa Kalajdzic.