piątek, 19 lipca 2024

Donald Tusk: „Służby mundurowe będą mogły używać broni w sytuacji krytycznej”

W środę, podczas uroczystych obchodów 100-lecia Służby Ochrony Państwa, premier Donald Tusk ogłosił ważne zmiany w przepisach dotyczących użycia broni przez służby mundurowe.

Donald Tusk: „Służby mundurowe będą mogły używać broni w sytuacji krytycznej”
fot. Krystian Maj/KPRM

W środę, podczas uroczystych obchodów 100-lecia Służby Ochrony Państwa, premier Donald Tusk ogłosił ważne zmiany w przepisach dotyczących użycia broni przez służby mundurowe. Nowe regulacje, które zostały przyjęte na posiedzeniu rządu, mają na celu umożliwienie funkcjonariuszom skuteczniejszego działania w sytuacjach krytycznych, zwłaszcza w kontekście napięć na granicach z Rosją i Białorusią.

Podczas swojego przemówienia premier Tusk podkreślił, jak istotna jest rola funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. „Wasza misja jest ważniejsza niż polityków, bo oni przychodzą i odchodzą. A wy jesteście” – powiedział, zwracając się do zebranych. Zaznaczył, że więzi między ochroniarzami a chronionymi są wyjątkowe, a wiedza i doświadczenie służb mundurowych są nieocenione.

Premier ogłosił, że nowe przepisy umożliwią służbom mundurowym użycie broni w sytuacjach krytycznych. „Służby mundurowe będą mogły używać broni w sytuacji krytycznej” – zadeklarował. Zmiany te mają na celu realizację konstytucyjnych zadań służb w obliczu zmieniającej się sytuacji międzynarodowej i zagrożeń na granicach.

Na początku czerwca szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił projekt ustawy dotyczący zmian w przepisach o obronie ojczyzny i kilku innych ustaw. Projekt ten przewiduje, że żołnierze i funkcjonariusze, którzy użyją broni w sytuacjach zagrożenia, nie będą podlegać odpowiedzialności karnej, o ile sytuacja wymaga natychmiastowego działania.

Premier Tusk poinformował również, że nowe przepisy umożliwią użycie oddziałów Wojska Polskiego na terytorium kraju bez konieczności wprowadzania stanu wyjątkowego lub wojennego. „Dotychczas było to niemożliwe” – przyznał premier, podkreślając konieczność szybkiego wprowadzenia tych zmian w życie.

Tusk przyznał, że nowe rozwiązania mogą budzić kontrowersje i mogą być trudne do zaakceptowania. „Będę przekonywał wszystkich, aby te przepisy wprowadzić jak najszybciej w życie. Będziemy o rozmawiali także z panem prezydentem na RBN” – zapowiedział.