piątek, 19 lipca 2024

Tajlandia uznaje małżeństwa jednopłciowe

W historycznym głosowaniu, Tajlandia stała się we wtorek pierwszym krajem w Azji Południowo-Wschodniej, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

Tajlandia uznaje małżeństwa jednopłciowe
fot. Chanakarn Laosarakham/AFP

W historycznym głosowaniu, Tajlandia stała się we wtorek pierwszym krajem w Azji Południowo-Wschodniej, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci. Decyzja ta została uznana za „zwycięstwo” przez działaczy na rzecz praw LGBTQ+.

Izba wyższa parlamentu, Senat, zatwierdziła zmiany w ustawie o małżeństwie większością 130 głosów za, przy czterech głosach przeciw i 18 wstrzymujących się. Nowa legislacja trafi teraz do króla Maha Vajiralongkorna do podpisu, a wejdzie w życie 120 dni po publikacji w oficjalnym Dzienniku Królewskim.

Tajlandia stanie się trzecim krajem w Azji, gdzie pary tej samej płci mogą wziąć ślub, po Tajwanie i Nepalu. Działacze mają nadzieję, że pierwsze ceremonie ślubne odbędą się już w październiku.

„Jesteśmy bardzo dumni z wszystkich zaangażowanych w ten historyczny moment. Pomogliście dokonać ogromnej zmiany" - powiedziała Plaifah Kyoka Shodladd, działaczka LGBTQ+ i członkini komisji analizującej ustawę, zwracając się do senatorów po głosowaniu. „Dziś miłość zwycięża uprzedzenia.”

Nowa ustawa zmienia odniesienia do „mężczyzn”, „kobiet”, „mężów” i „żon” na neutralne pod względem płci. Daje również parom tej samej płci te same prawa co parom heteroseksualnym w kwestiach adopcji i dziedziczenia.

Premier Srettha Thavisin, który od dawna wspiera społeczność LGBTQ+, otworzył swoją oficjalną rezydencję dla aktywistów i zwolenników na celebrację po głosowaniu. „Walczymy od dawna, ponieważ wierzymy w równe prawa dla wszystkich” - napisał Srettha w oświadczeniu opublikowanym w serwisie X. „Dziś jest nasz dzień. Świętujemy różnorodną miłość, a nie odmienną. Miłość jest piękna i potężna” - podkreślił.

W centrum Bangkoku aktywiści świętowali wiadomość, oglądając pokaz i dekorując teren miejskiego Centrum Sztuki i Kultury tęczową flagą.

„Jako Tajlandczyk jestem bardzo dumny" - powiedział 23-letni Korakoch Jeumsanga, który był świadkiem uroczystości. „Ta ustawa przynosi korzyści zarówno osobom heteroseksualnym, jak i homoseksualnym. Miałem ciarki, gdy ustawa przeszła” - dodał.

Miles Enriquez-Morales, turysta z Kalifornii, wyraził nadzieję, że więcej krajów pójdzie w ślady Tajlandii. „Przy całej anty-LGBTQ+ retoryce w USA i Europie, mam nadzieję, że więcej krajów zalegalizuje małżeństwa osób tej samej płci” - podkreślił.

Joe Yang, 32-letni turysta z Guangzhou w Chinach, powiedział, że wynik głosowania to „wspaniała wiadomość” dla Tajlandii. „To nie zdarzyłoby się w Chinach. Mając na uwadze reputację Tajlandii, myślałem, że już to zalegalizowaliście. Cieszę się.”

Tajlandia od dawna jest uznawana za kraj tolerancyjny wobec społeczności LGBTQ+, a badania opinii publicznej pokazują zdecydowane poparcie dla małżeństw jednopłciowych.

W Azji jedynie Tajwan i Nepal uznają równość małżeńską. Indie zbliżyły się do podjęcia tej decyzji w październiku, jednak tamtejszy Sąd Najwyższy skierował projekt ustawy do ponownego rozpatrzenia przez parlament.

Źródło: Informowani.pl / AFP