piątek, 19 lipca 2024

Strajk Euronetu. Utrudnienia w dostępie do gotówki i spór o prowizje

Dziś, 18 czerwca 2024 roku, Euronet, największa sieć bankomatów w Polsce, rozpoczęła jednodniową akcję protestacyjną.

Strajk Euronetu. Utrudnienia w dostępie do gotówki i spór o prowizje
fot. Wikimedia Commons

Dziś, 18 czerwca 2024 roku, Euronet, największa sieć bankomatów w Polsce, rozpoczęła jednodniową akcję protestacyjną. Klienci korzystający z bankomatów tej sieci napotkają poważne utrudnienia - podczas jednej transakcji będą mogli wypłacić jedynie 200 złotych. Osoby potrzebujące większej gotówki będą zmuszone do kilkukrotnego powtarzania operacji wypłaty, co może generować dodatkowe koszty związane z prowizjami za każdą transakcję.

Protest ma na celu zwrócenie uwagi na trudną sytuację operatorów bankomatów. Euronet twierdzi, że obecne opłaty ustalane przez VISA, Mastercard i BLIK są niewystarczające i nie pokrywają kosztów związanych z krajową wypłatą gotówki. Firma podkreśla, że od 14 lat stawka za wypłatę gotówki kartą krajową oraz od 2015 roku przy użyciu kodu BLIK praktycznie się nie zmieniła. Natomiast prowizje pobierane przez banki od użytkowników wciąż rosną, co zniechęca klientów do korzystania z gotówki.

Przedstawiciele Euronetu ostrzegają, że jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, część bankomatów może zniknąć z polskich ulic. Szczególnie dotknięte mogą być mniejsze miejscowości, gdzie bankomat często jest jedynym źródłem gotówki. "Odcięcie znacznej części społeczeństwa od dostępu do gotówki" - takie mogą być konsekwencje długotrwałego braku zmian w polityce prowizyjnej.

W swoim komunikacie Euronet zaznacza, że użytkownicy bankomatów nie są ofiarami działań firmy, lecz skutkami aktualnej sytuacji na rynku, nad której poprawą Euronet stara się pracować.

Działania Euronetu przyciągnęły uwagę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Urząd zapowiedział prześwietlenie działań sieci bankomatowej, aby sprawdzić, czy nie działają one na niekorzyść klientów. Wątpliwości UOKiK budzi kwestia prowizji, ponieważ protest Euronetu zmusza klientów do płacenia wyższych opłat za wypłaty gotówki. Zazwyczaj prowizje za wypłaty z bankomatów Euronetu wynoszą od 5 do 10 złotych.

Euronet, dysponujący siecią ponad 7,5 tysiąca bankomatów w Polsce, stoi w obliczu poważnych wyzwań związanych z kosztami operacyjnymi.