piątek, 19 lipca 2024

Wyciek amoniaku w zakładzie produkcyjnym w Koszalinie

Dziś przed godziną 10:00 doszło do poważnego incydentu w jednym z zakładów produkcyjnych w Koszalinie, w województwie zachodniopomorskim.

Wyciek amoniaku w zakładzie produkcyjnym w Koszalinie
fot. ilustracyjne: PSP

Dziś przed godziną 10:00 doszło do poważnego incydentu w jednym z zakładów produkcyjnych w Koszalinie, w województwie zachodniopomorskim. W wyniku wycieku amoniaku, który miał miejsce w hali produkcyjnej, konieczna była ewakuacja pracowników. Ponad 300 osób musiało opuścić zakład, a kilka z nich poczuło się źle.

Na miejsce natychmiast skierowano dwa zastępy straży pożarnej oraz specjalistyczną grupę ratownictwa chemicznego. Strażacy szybko zlokalizowali i uszczelnili źródło wycieku, ograniczając rozprzestrzenianie się substancji chemicznej do wnętrza hali produkcyjnej.

Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, mł. bryg. Tomasz Kubiak, poinformował, że cztery osoby, które poczuły się źle, zostały zaopatrzone przez zespół ratownictwa medycznego. Obecnie trwa monitorowanie sytuacji oraz przewietrzanie pomieszczeń.

Amoniak jest substancją chemiczną powszechnie używaną w systemach chłodniczych, ale jego wycieki mogą być niezwykle niebezpieczne. Wysokie stężenie amoniaku w powietrzu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak podrażnienia dróg oddechowych, oczu, skóry, a w skrajnych przypadkach nawet do zatrucia.