piątek, 19 lipca 2024

Pożar pałacu Stolbergów we Wrocławiu. XIX-wieczny zabytek zniszczony

Zgłoszenie o pożarze pałacu Stolbergów wpłynęło do straży pożarnej w niedzielę przed godziną 21. Na miejsce zdarzenia wysłano 19 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (PSP).

Pożar pałacu Stolbergów we Wrocławiu. XIX-wieczny zabytek zniszczony
fot. KM PSP Wrocław

Całonocna akcja strażaków zakończyła się ugaszeniem pożaru, który wybuchł w XIX-wiecznym pałacu na wrocławskim osiedlu Świniary. Mimo intensywnych starań, ogień strawił cały budynek, pozostawiając jedynie zewnętrzne mury. Na szczęście, nikomu nic się nie stało.

Zgłoszenie o pożarze pałacu Stolbergów wpłynęło do straży pożarnej w niedzielę przed godziną 21. Na miejsce zdarzenia wysłano 19 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (PSP). Walka z ogniem trwała przez całą noc, a jeszcze w poniedziałek rano, po godzinie 8, strażacy prowadzili akcję dogaszania.

Budynek, będący pustostanem, nie zamieszkiwał nikt. "Nikomu nic się nie stało" – powiedział oficer dyżurny PSP we Wrocławiu w niedzielny wieczór w rozmowie z RMF FM.

W poniedziałek, kpt. Przemysław Rogalewicz z PSP we Wrocławiu poinformował, że pożar zniszczył całkowicie wnętrze budynku, w tym drewniane stropy, pozostawiając jedynie zewnętrzne ściany.

Na chwilę obecną nie są znane przyczyny wybuchu pożaru. Pałac w Świniarach, będący neogotyckim zabytkiem, został wzniesiony w 1845 roku przez hrabiego Bernharda Josepha von Stolberg-Stolberg. Od końca XIX wieku budynek należał do miasta, a po 1945 roku funkcjonował tam Państwowy Gospodarstwo Rolne (PGR). Później przeszedł w ręce Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a w marcu tego roku pojawiła się oferta jego sprzedaży.