piątek, 19 lipca 2024

Analiza

Ameryka, ziemia starców. "Rewanż tytanów" czy "Ostatni taniec dinozaurów"?

Wiek, kondycja polityczna i zdrowotna kandydatów stały się kluczowymi tematami, czyniąc te wybory ważnym testem dla amerykańskiej demokracji.

Ameryka, ziemia starców. "Rewanż tytanów" czy "Ostatni taniec dinozaurów"?

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych 2024 zapowiadają się niezwykle ciekawie. Nie tyle ze względu na program, który, mówiąc szczerze, brzmi jak ponowne odgrywanie tego samego spektaklu z 2020 roku, ale przede wszystkim z powodu wieku kandydatów. To właśnie on stał się tematem numer jeden w dyskusji publicznej, wywołując obawy o kondycję polityczną, a nawet zdrowotną narodu.

Trump, 78 lat, znowu atakuje. Tym razem, poza klasycznym "zróbmy Amerykę znowu wielką", na swoim sztandarze widnieje "zróbmy Amerykę znowu młodą". Przynajmniej w sensie politycznym. W końcu, jak sam podkreśla, "mam więcej energii niż ktokolwiek inny". Energia ta wyraża się w ciągłych skandalach, oskarżeniach i procesach, które jak bumerang wracają do niego z każdym dniem. Trump, jak zawsze, stawia na populistyczną retorykę, potępiając "elity", "deep state" i "lewicowe media", które - jak twierdzi - są winne wszystkim problemom Ameryki. Z drugiej strony, jego program to zbiór niekonsekwentnych obietnic, które trudno traktować poważnie. Przecież to właśnie on doprowadził do rozpadu wielu porozumień międzynarodowych, obciążył budżet deficytem i wywołał kryzys polityczny w kraju.

Trump. Od niedawna chodzący dowód na to, że nawet miliarder z kompleksami może usłyszeć wyrok skazujący. Trump, choć świeżo po upokorzeniu w nowojorskim sądzie, gdzie uznano go winnym fałszowania dokumentów biznesowych, nie traci entuzjazmu.

fot. @piersmorgan/X

Biden, 81 lat, stawia na doświadczenie. I w tym przypadku wiek nie jest po jego stronie. Upadki ze schodów, zagubione myśli i chwilami zamglony umysł - to problemy, które pojawiają się przy każdym wystąpieniu Bidena. Z drugiej strony, jego program wydaje się być bardziej konkretny i oparty na realistycznych założeniach. Biden skupia się na zmniejszeniu nierówności, ochronie środowiska, wzmocnieniu relacji z sojusznikami i rozwoju infrastruktury. Z pewnością nie jest to program rewolucyjny, ale jego realizacja mogłaby przynieść stabilność i poczucie bezpieczeństwa Amerykanom.

Prezydent Joe Biden przewrócił się w trakcie wchodzenia po schodach do Air Force One przed podróżą do Atlanty. Rzeczniczka prasowa zapewniła, że jego samopoczucie "jest w 100 procentach w porządku". fot. Eric BARADAT/AFP

Porównując obu kandydatów, widzimy dwie strony tej samej monety. Trump to siła, energia i nietypowe podejście do polityki. Biden to doświadczenie, stabilność i tradycyjne wartości. Która strona zwycięży? To pytanie, na które odpowiedź poznamy dopiero w listopadzie 2024.

Amerykańska stacja, CNN organizuje debatę z udziałem obu kandydatów, która odbędzie się 27 czerwca.

Jedno jest pewne: te wybory staną się prawdziwym testem dla amerykańskiej demokracji. Czy wyborcy zdecydują się na "rewanż tytanów", czy też na "ostatni taniec dinozaurów"? Odpowiedź jest kluczowa nie tylko dla przyszłości Ameryki, ale i dla całego świata.

Wybory te stawiają przed Ameryką szereg pytań. Czy wiek rzeczywiście ma znaczenie? Czy niezależnie od programów wyborców bardziej interesują charyzma i energia? Czy Ameryka jest gotowa na nowy rozdział, czy woli pozostać w znanej strefie komfortu? Te pytania budzą spory i prowokują do refleksji nad przyszłością największej demokracji na świecie.