piątek, 19 lipca 2024

Księżna Kate na paradzie w Londynie. To pierwsze wystąpienie w tym roku

Księżna Walii po raz pierwszy od sześciu miesięcy pojawiła się publicznie, przejeżdżając dorożką z dziećmi podczas corocznej parady Trooping the Colour.

Księżna Kate na paradzie w Londynie. To pierwsze wystąpienie w tym roku
fot. Justin TALLIS/AFP

Księżna Walii po raz pierwszy od sześciu miesięcy pojawiła się publicznie, przejeżdżając dorożką z dziećmi podczas corocznej parady Trooping the Colour.

Księżna Kate, która ostatni raz pojawiła się publicznie podczas obchodów Bożego Narodzenia w 2023 roku, zdecydowała się na dłuższą przerwę od wykonywania swoich książęcych obowiązków. Jej nieobecność wzbudziła zaniepokojenie wśród Brytyjczyków.

W marcu 2024 roku Księżna Walii ogłosiła, że walczy z nowotworem, co spotkało się ze współczuciem i wsparciem ze strony społeczeństwa.

Księżna Walii pojawiła się na Trooping the Colour w Londynie, co wywołało ogromne zadowolenie króla Karola III i entuzjazm zgromadzonych tłumów.

Wcześniej Kate zapowiedziała, że planuje uczestniczyć w kilku ważnych wydarzeniach, choć zaznaczyła, że przed nią jeszcze długa droga do pełnego wyzdrowienia.

Podczas obchodów towarzyszyły jej dzieci: książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis, z którymi przejechała dorożką. Książę William, mąż Kate, jechał konno za powozem, wspierając swoją żonę.

Trooping the Colour

Trooping the Colour to jedna z najbardziej spektakularnych i rozpoznawalnych ceremonii w Wielkiej Brytanii, ściśle związana z urodzinami panującego monarchy. To barwna parada wojskowa, która co roku przyciąga tłumy widzów z całego świata.

Początki Trooping the Colour sięgają XVII wieku, kiedy to barwy pułkowe odgrywały kluczową rolę na polu bitwy. Aby żołnierze mogli je rozpoznać, regularnie prezentowano im sztandary podczas specjalnych parad. Z czasem ceremonia ta przekształciła się w uroczyste obchody urodzin monarchy.

Głównym punktem Trooping the Colour jest parada wojskowa, w której biorą udział setki żołnierzy w paradnych mundurach oraz konna gwardia królewska. Kulminacyjnym momentem jest prezentacja sztandaru, czyli „trooping the colour”. Następnie monarcha dokonuje przeglądu wojsk, pozdrawiając żołnierzy i oficerów.

Po zakończeniu parady, członkowie rodziny królewskiej zbierają się na balkonie Pałacu Buckingham, aby pozdrowić zgromadzonych poddanych. To właśnie ten moment, gdy wszyscy z niecierpliwością wypatrują pojawienia się najmłodszych członków rodziny królewskiej, jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń Trooping the Colour.

Choć Trooping the Colour jest oficjalnym świętem urodzin monarchy, to nie zawsze odbywa się w dniu jego rzeczywistych urodzin. Ze względu na kapryśną brytyjską pogodę, uroczystości zostały przeniesione na czerwiec, aby zwiększyć szanse na sprzyjające warunki atmosferyczne.

Choroba nowotworowa księżnej Kate

Księżna Kate wydała oświadczenie, w którym wyraziła radość z możliwości uczestniczenia w paradzie urodzinowej króla Karola, która odbędzie się w najbliższy weekend. Będzie to jej pierwsze publiczne wystąpienie od grudnia 2023 roku, kiedy to ogłosiła, że zmaga się z chorobą nowotworową.

W oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnych profilach księcia i księżnej Walii w mediach społecznościowych, Kate podziękowała za wsparcie, jakie otrzymała podczas walki z chorobą. Księżna napisała, że robi postępy w leczeniu, jednak będzie to proces trwający jeszcze kilka miesięcy. Podkreśliła, że choć ma nadzieję na udział w kilku wydarzeniach publicznych latem, w pełni do swoich obowiązków wróci dopiero za jakiś czas.

"Z niecierpliwością czekam na udział w paradzie urodzinowej króla w najbliższy weekend z moją rodziną i mam nadzieję, że latem dołączę do kilku publicznych wystąpień, ale jednocześnie wiem, że jeszcze długa droga przede mną" - napisała Kate.

Jeśli księżna faktycznie pojawi się na paradzie, będzie to jej pierwsze publiczne wystąpienie od grudnia 2023 roku.

Kate zaznaczyła, że wciąż przechodzi chemioterapię, co wiąże się z okresami złego samopoczucia, zmuszającymi ją do ograniczenia aktywności. W lepszych momentach stara się jednak być aktywna i uczestniczyć w życiu rodzinnym.

"Uczę się cierpliwości, szczególnie w obliczu niepewności. Przyjmuję każdy dzień takim, jaki jest, słucham mojego ciała i pozwalam sobie na wykorzystanie tego tak potrzebnego czasu na uzdrowienie" - dodała księżna.

W swoim oświadczeniu księżna podziękowała również za liczne wiadomości wsparcia, które otrzymuje z całego świata. Wspomniała, że wiele z tych historii pomogło jej i księciu Williamowi przetrwać najtrudniejsze chwile.

Wcześniej pojawiły się spekulacje, że Kate nie weźmie udziału w Trooping the Colour, czyli paradzie organizowanej z okazji urodzin monarchy. Pałac Kensington zaprzeczył, jakoby księżna miała uczestniczyć w próbie odbywającej się na początku czerwca. Według źródła "Vanity Fair", księżna Kate dobrze reaguje na chemioterapię.