Logo serwisu Informowani.pl

środa, 18 września 2024

środa, 18 września 2024

Warszawski Marriott przestaje istnieć po 34 latach

Po ponad trzech dekadach działalności warszawski Marriott przestaje istnieć pod szyldem amerykańskiej sieci. Decyzja o zakończeniu współpracy zapadła po "wnikliwej analizie" i latach sporów między właścicielem budynku a siecią hotelową.

Warszawski Marriott przestaje istnieć po 34 latach
Centrum LIM – kompleks biurowo-hotelowy znajdujący się w śródmieściu Warszawy przy Alejach Jerozolimskich 65/79. Siedziba m.in. hotelu Marriott.fot. Tomasz Gonsior/Flickr

Po ponad trzech dekadach działalności warszawski Marriott przestaje istnieć pod szyldem amerykańskiej sieci. Decyzja o zakończeniu współpracy zapadła po "wnikliwej analizie" i latach sporów między właścicielem budynku a siecią hotelową. Od 6 sierpnia hotel będzie musiał funkcjonować pod nową nazwą.

"Potwierdzamy, że Warsaw Marriott Hotel przestał być częścią portfolio obiektów Marriott Bonvoy" - poinformowała "Rzeczpospolitą" Katarzyna Gospodarek, rzeczniczka Marriott International na Europę Wschodnią. Choć oficjalnie powodem rozstania jest wspomniana "wnikliwa analiza", według doniesień medialnych, głównym problemem były kwestie finansowe i długotrwały spór między stronami.

Właścicielem budynku przy Alejach Jerozolimskich 65/79, w którym mieści się hotel, jest spółka LIM Center. Jak informuje portal e-hotelarz.pl, między nią a Marriott International od pewnego czasu toczyły się spory sądowe, m.in. przed Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym w Londynie. Problemy miały zacząć się w czasie pandemii COVID-19, kiedy amerykański koncern zakwestionował sposób rozliczania warszawskiego hotelu.

Konflikt narastał mimo podpisanego w 2010 roku kontraktu, na mocy którego Marriott International przedłużył umowę najmu powierzchni w budynku do 2044 roku. Umowa została zawarta ze spółką LIM Joint Venture.

Na razie nie wiadomo, pod jaką nazwą będzie funkcjonował hotel. Marriott International wydało oświadczenie w związku z sytuacją. "Naszym priorytetem obecnie jest zapewnienie, aby proces tej zmiany przebiegł jak najsprawniej dla gości oraz pracowników. Zarządzanie Warsaw Marriott Hotel przez ponad 30 lat było dla nas przywilejem. Życzymy zespołowi hotelu wielu sukcesów w dalszym prowadzeniu obiektu" - napisano w oświadczeniu.

Mimo odejścia z kultowego warszawskiego obiektu, Marriott International zapewnia, że nie wycofuje się z polskiego rynku. "Polska pozostaje ważnym rynkiem dla Marriott International: nasze lokalne portfolio liczy 23 hotele, a plany rozwoju obejmują otwarcie 10 kolejnych obiektów w ciągu najbliższych kilku lat" - czytamy w komunikacie.

Zakończenie współpracy między Marriott International a warszawskim hotelem to symboliczny koniec pewnej ery. Marriott był jednym z pierwszych luksusowych hoteli, które powstały w stolicy po transformacji ustrojowej. Przez lata gościł wiele znanych osobistości ze świata polityki, biznesu i kultury.