piątek, 19 lipca 2024

Luksus w powietrzu, klimat na cenzurowanym: Posłowie kpią z apeli o ekologię?

Politycy apelują o ochronę klimatu, ale czy sami stosują się do tych rad? Już w poniedziałek szokujący raport o tym, ile lotów krajowych odbyli posłowie i ile milionów złotych nas to kosztowało!

Luksus w powietrzu, klimat na cenzurowanym: Posłowie kpią z apeli o ekologię?
Boeing 787-9 Dreamliner PLL LOT w malowaniu "Dumni z Niepodległości Polski" podchodzący do lądowania na lotnisku im. Johna F. Kennedy'ego w Nowym Jorku.fot. Adam Moreira/Wikimedia Commons

W dobie narastającego kryzysu klimatycznego i coraz głośniejszych apeli o ograniczenie emisji, trudno przejść obojętnie obok szokujących danych dotyczących lotów krajowych posłów na Sejm RP X kadencji. Czyżby wygoda i oszczędność czasu były dla nich ważniejsze od dbałości o planetę, o którą tak często apelują z mównicy sejmowej?

Już w poniedziałek, 8 maja o 8:00 opublikujemy wyniki analizy raportu Kancelarii Sejmu z 27 czerwca 2024 roku, który w bezlitosnym świetle ujawnia skalę hipokryzji w szeregach polityków. Okazuje się, że w okresie od początku kadencji do 31 maja 2024 roku, posłowie odbyli aż 5831 lotów krajowych, generując koszty rzędu ponad 4,2 miliona złotych! To kwota, która sama w sobie budzi kontrowersje, zwłaszcza w kontekście ciągłych apeli o oszczędzanie i cięcia budżetowe.

Ale to nie wszystko. Nasz raport ujawnia, że wiele z tych lotów odbywało się na trasach obsługiwanych przez szybkie i komfortowe połączenia kolejowe. Czy zatem troska o środowisko to jedynie pusty slogan, którym politycy karmią wyborców?

W poniedziałek, 8 maja o 8:00 opublikujemy listę posłów-frequent fliers, którzy najczęściej korzystali z samolotów, pomimo dostępnych alternatyw. Zestawimy ich deklaracje o walce o klimat z rzeczywistymi działaniami i zapytamy, czy stać ich na choć odrobinę refleksji?